Thajsko 2017

Ahoj Pavle, konečně jsem dokončil a posílám pro čtenáře vašich úžasných novin drobný příspěvek o tom jak to letos vypadalo v Thajsku při mé návštěvě pěstitelů kaktusů a sukulentů. Úvodem musím konstatovat, že v Thajsku se pěstování kaktusů a sukulentů těší čím dám větší oblibě a to i u mladých lidí.

Thajsko a její lidé se ničím neliší od jiných zemí, kde se právě mladí lidé minimálně polovinu dne dívají do svého mobilu a využívají všechny ty Facebooky a jiné nesmysly ukrajující lidem ten opravdový reálný život. Možná však ale právě proto, tito mladí lidé naráží na dokonale grafický vypracované webové nabídky jejich krajanů a sledují hlavně na jejich poměry neuvěřitelné ceny za téměř jakékoliv rostliny z nabídek. Snad ale právě proto, hromada z nich těmto stránkám reálně podlehne a zatouží mít doma nějaký skvost, který by jim dělal radost a mohli by se sním pochlubit na sociálních sítích :-).

Průměrné ceny v přepočtu okolo 700 CZK za běžné rostliny, které se u nás nabízejí za desetinu jsou pěstovány na obrovských plochách. Lehké stínění a voda stačí aby v těchto podmínkách rostliny dokonale rostly. Kaktusy a jiné úžasné rostliny zde rostou celoročně. To může našinec závidět. Hlavně při úmorném podzimním a jarním stěhování, nebo faktuře za topení přes naši zimu.

Nemůžu však tamějším pěstitelům upřít nasazení a preciznost jejich práce. Nesetkal jsem se nikde s nepořádkem, nebo zanedbanou prací. Přes toto jejich nasazení si sami nenechávají v kolekci to nej, ale ty nejhezčí kusy z výsledků své práce právě nabízejí k prodeji za opravdu nemalé částky, ale i přesto se u nich vždy je na co dívat a obdivovat.

Před prezentací mých fotografií pořízených přímo v pěstírnách, bych rád zveřejnil fotky mého Thajského přítele Mr. Thitiponga Withanpisita, který sám ukončil dráhu Thajského účetního a investoval do výstavby velkého krásného skleníku, kde rozjíždí dráhu profesionálního zahradníka „kaktusáře“. Tento člověk je pravá ukázka toho, že v Thajsku mají kaktusy opravdu rádi.

Nejen prezentací na webu, ale i reálnými akcemi Thajských spolku pěstitelů jsou kaktusy podporovány v oblibě u široké veřejnosti. Jedna z mnoha akcí se koná pravidelně přímo v hlavním městě Bangkoku. Jedná se o Cactus and Succulents Fair. Tato akce se opakuje každý rok. Po dohodě s obchodními centry, které takové akce vnímají i jako podporu svého prodeje, je využita volná plocha kde drobní prodejce, ale také ti známí pěstitelé prezentují své produkty a prodávají rostliny. Důležitou a nedílnou součástí těchto akcí je i výstava nejhezčích rostlin s jejich následným hodnocením a oceňováním.

Zde je několik fotografií z letošního devátého ročníku. Jedním z organizátorů této show je i můj přítel Dusit Mugdasanit. I on se naplno věnuje této práci s kaktusy a sukulenty, která ho nejen naplňuje a baví, ale i velice dobře uživí.

Jelikož termín akce a místo konání bývá zvoleno až na poslední chvíli, není reálné v předstihu koupit letenky za rozumnou cenu a na tuto akci se pro našince předem připravit. Většinou je termín upřesněn asi 14 dnů před zahájením samotné Show. Je však pravidelně každoročně v průběhu měsíce únoru.

Zde je několik fotografií z pěstírny pana Dusita Mugdasanita. Jeho pěstírna je asi 100 km pod Bangkokem.

 
Pěstírna pana Dusita Mugdasanita

Zde jsou fotografie z pěstírny pana Pukhao Chakasika. Jeho firma nese název Uncle Chorn Cabin a je také nejstarší V Thajsku. Nachází se asi 45 km severně nad Bangkokem.

 
Pěstírna pana Pukhao Chakasika - firma Uncle Chorn Cabin
 
Pěstírna pana Pukhao Chakasika - firma Uncle Chorn Cabin

Závěrem bych rád uvedl, že Thajsko je překrásná země a jeho lidé jsou velice milí. Pro ty co tam ještě nebyli a mají rádi nejen kaktusy, ale i rozmanitou přírodou, moře a vynikající kuchyni, vřele doporučuji. Optimální dobou pro cestu je právě měsíc únor. Srážky jsou téměř nulové. Já letos spojil návštěvu kamarádů kaktusářů i s relaxem s rodinou na stále pro nás cenově dostupném ostrově Koh Chang (Sloní ostrov) a celá rodina je z Thajska nadšená. Ubytování na ostrově přes Booking pro 4 osoby se snídaní v ceně 1200 CZK. Zapůjčení scootera na jeden den 120 CZK. Bezvadná večeře pro jednu osobu 100 CZK. Na konec pár ne kaktusových fotografií.

 
Thajsko 2017
Thajsko 2017
 
Thajsko 2017
Thajsko 2017
 

Krásné léto přeje z Brna Roman Pavlica
 

 

Text a foto © Roman Pavlica
email: superkabuto(at)seznam(dot)cz
www.starastrophytum.com

 
 

roman pavlica - sbírka a související články

Pěstitel astrofyt pan Pavlica – část 1. (01/2008)
Sbírka Roman Pavlica – část 2. (03/2008)
Sbírka Roman Pavlica – část 3. (04/2008)
Sbírka Roman Pavlica – část 4. (05/2008)
Sbírka Roman Pavlica – část 5. (06/2008)
Sbírka Roman Pavlica – část 6. (10/2008)
Opět astrofyta u Pavliců (01/2009)
Astrofyta – v Brně u Pavliců (03/2009)
Kvetoucí astrofyta u Pavliců (05/2009)
Astrofyta u Pavliců (11/2009)
Kuriozita - Ariocarpus chiméra (12/2009)
Dovoz rostlin z Thajska (01/2011)
Návštěva u japonského mistra (03/2011)
Foto měsíce - duben 2011 (04/2011)
Kaktusy a děti - Terezka (06/2011)
Foto měsíce - červenec 2011 (07/2011)
Prázdninový výlet (07/2011)
Japonská anomálie SIOWA (07/2011)
Astrophytum coahuilense „Hakuran Monstr“ Japan (04/2012)
Květen v Brně u Pavliců (06/2012)
Léto v Brně u Pavliců (06/2012)
Thajsko s Romanem Pavlicou (07/2013)
Nová exkluzivní dárková publikace „Japanese hybrid Astrophytum“ (07/2014)
Akce „Japanese hybrid Astrophytum“ exkluzivní dárková publikace (11/2015)
Japonské „CAPRICORNE“ (11/2016)

zpět