Duben 2017 ve sbírce u Pavlíčků

Duben, to je kontrola, jak nám to přezimovalo. Měl jsem dost strach, jak se podepsaly mrazy na prostředí ve stolových sklenících. Dopadlo to báječně, i když jsem při pohledu na digitální dálkový teploměr zjišťoval, že teploty se tam pohybují kolem nuly. Zřejmě je důležitější teplota pod kořeny než nad rostlinami. Topný kabel se totiž kroutí pod plechovými mísami, takže dno a tudíž spodky květináčů, je ohříváno, což je důležité.

Kdo zimoval na světle, ten se už těší z mnoha květů, tak jako já. Kdo zimoval ve sklepě, ten se zase těší z poupátek, která se už nadějně zvětšují. A tak se nyní podívejme na tak obyčejnou kytku, jako je Aztekium ritteri. Mám podobných kytiček víc než desítku, kvetou ve vlnách několikrát za rok, dělají desetitisíce semen, a poptávce to pořád nestačí. Kolik rostlinek z vysetých semen se asi dožije dospělosti? Po naroubování kvetou už druhým třetím rokem.

Aztekium ritteri

Aztekium ritteri

Jako jeden z prvních echinocereusů vykvetl tento Echinocereus apachensis. Upoutal svým sytě fialovým květem, doplněným efektním vytrněním. Dostatek semen je ještě v zásobě, pokud si někdo chce vyset 500zrnové porce, pošlu mu výprodejovou nabídku s velmi výhodnými cenami.

Echinocereus apachensis RuA 15, s. Globe Gila Co, Az.

Echinocereus apachensis RuA 15, s. Globe Gila Co, Az.

V dubnu jsem pořídil mnoho fotek, svádí to, abych upřednostnil své oblíbené echinocereusy. Pro pestrost ale vyberu zástupce jiných rodů, nyní eskobárii, nedávnou novinku. Naposledy jsem na té rovné naplavené pánvi mezi kopci kempoval s kamarádem Liborem Kuntem. Dali jsme si tam u ohýnku lahvinku brandy El presidente, a žasli jsme. Po setmění se totiž kam oko dohlédlo, vytvořila hustá mlha, ale jen tak půl metru nad zemí. Potvrdila se tak přiléhavost pojmenování – mléčné jezero (laguna). A v této písčitojílovité ploše tyhle drobnosti rostou, a hodně špatně se hledají.

Escobaria abdita, Laguna de Leche, Coah., PP 1596, roubovaná.

Escobaria abdita, Laguna de Leche, Coah., PP 1596, roubovaná.

Mammillaria senilis, to je úžasná kytka, ale u mne už dlouho nezakvetly, i když jich mám 5 dost starých trsů. No, snad se dočkám. Zoufale ale hledám bělokvětou formu, i když ty bělokvěté nejsou zdaleka na pohled tak atraktivní. Třeba by mi mohl někdo ze čtenářů pomoci?

Mammillaria (Mammilopsis) senilis.

Mammillaria (Mammilopsis) senilis.

Echinofossulocactus multicostatus, ten snad nechybí v žádné sbírce „mexikánů“. Zkusím spočítat žebra, až budu mít více času. Jsem zvědav, jestli výsledek zapadne do Fibonacciho posloupnosti, u mnoha rodů tahle číselná řada v počtu žeber funguje (vždy součet předchozích dvou číslic: 5; 8; 13; 21; 34; 55;…). Tento druh kvete bíle a pak v různých odstínech až do „červené“ – rostliny z Ejido La Muralla z Coahuila.

Echinofossulocactus multicostatus

Echinofossulocactus multicostatus

Thelocactus rinconensis subsp. palomaense je u nás už známá kytka, roste jen na malinkém kousku půdy u vesničky La Paloma. Obvykle svými trny připomíná T. nidulans, ale tady vidíme, že umí vypadat i hodně jinak. Kraťounké trny, hezké bochánky vaty na areolách…, no je to spíše jen odchylka, která se vyskytnout může. Ovšem květ – to se jen tak nevidí.

Thelocactus rinconensis subsp. palomaense

Thelocactus rinconensis subsp. palomaense

Poslední dubnová kytka je potomek po žlutokvětém Astrophytum niveumcrassispinum“ s původem po H. Swobodovi. Znovu opakuji – jméno crassispinum je jménem neurčitým, rozhodně se nedá spojovat s A. niveum nudum od Cuatro Cienegas.

Astrophytum niveum „crassispinum“, původ H. Swoboda

Astrophytum niveumcrassispinum“, původ H. Swoboda

Jeden z markantů, zmiňovaný v původním popisu je barva květů – jako čistě žlutá, tedy bez tmavěji zbarveného jícnu. Rostlina na obrázku má takový květ, tj. květ podle mých představ. Moeller však své jméno „crassispinum“ směruje do sběrů z úplně jiného pohoří, přes 100 km vzdáleného od C. C., do Sierra Parras.

Mějte se jarně – Pavel Pavlíček

zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630