Únor 2017 ve sbírce u Pavlíčků

Tentokrát jsem fotil svým vlastním, ne E-bay vydraženým, starým a dobrým Sony F828. S výsledkem jsem spokojen, dobře nahradí ten můj minulý, co umřel. Však není divu, tolikrát jsem ho (ten starý) protáhl po Mexiku i v Africe, párkrát jsem ho někde ve stráni zapomněl a pak zoufale hledal…

Mammillaria saboae goldii

Mammillaria saboae goldii

První obrázek představuje krásnou Mammillaria saboae goldii, ty drobné mamilárky opravdu kvetou už na sklonku zimy, a o to víc je mám rád. Přes tu svou miniaturní velikost má sílu velikou, podívejte, jak dokáže roztrhnout květináč. Jen mne mrzí, že jsem je neviděl v přírodě, to už nedohoním.

Mammillaria saboae haudeana

Mammillaria saboae haudeana

Blízká příbuzná, Mammillaria saboae haudeana, se svými drobnými tělíčky, se také chystá k rekordnímu kvetení. Taky mne mrzí, že jsem ji v přírodě nezahlédl, ona ta Sonora je přeci jen trochu stranou od běžných tras.

Turbinicarpus pseudopectinatus PP 2018

Turbinicarpus pseudopectinatus PP 218

Tahle kytička už byla objektem focení častěji, semínka jsem našel někdy před 25 lety, kdy se ještě za ten zločin nevratného poškození přírody „nestřílelo“, kousek od Galeana v Nuevo Leon. Potomci kvetli více do červena, resp. měli sytěji zbarvené střední proužky okvětních lístků, zdá se mi, že za ta léta trochu vyšisovaly.

Zjišťuji, že mám tisíce semen, která jsem vyřadil z katalogového skladu, protože jsou starší dvou let. Tak jsem udělal velké výsevy. Musel jsem pro ně vyrobit samostatný výsevní box v prodejním skleníku. Dcery se o výsevy teď starají, asi na ty krabičky pozitivně působí, všechno to klíčí, jako „z praku“. Asi budu muset hledat lidi na pikýrování – sami to budeme jen těžko zvládat.

Ačkoliv ostatní kytky Echinocereus pulchellus mají v tuto chvíli na žebrech jen malé štětečky poupátek, tahle si velmi pospíšila, a krásně vykvetla, jako by mi chtěla po těch mrazivých dnech udělat radost. To se jí povedlo, radost mám z těch květů, i z toho, že ten foťák to docela hezky vykreslil.

Echinocereus pulchellus pulchellus

Echinocereus pulchellus pulchellus

Asi si všímáte, že za druhovým jménem neoznačuji hierarchickou příslušnost poddruhů, variet či forem – ale ono to všeliké kombinování z variet na formy či subspécie způsobuje nepřehlednost, a tak ať si pěstitel přiřadí co chce. Však – všechny ty kombinace a rekombinace jsou jen a pouze návrhy. Vlastně záleží na tom, jestli to či ono jméno odborná veřejnost přijme, a nebo odmítne. Takže polovina čtenářů těchto novin používá jméno Echinocereus pulchellus var. pulchellus, a druhá polovina používá jméno Echinocereus pulchellus subsp. pulchellus, a nikdo nechybuje.

Nedávno jsme obdrželi tento e-mail:
Добрый день. Посеял Ваши семена, взошли хорошо, хороший материал!!! 

To nám udělalo radost, nicméně – jiný výsledek by byl překvapením. Pro ty, kdo se už mezi Slovany až tak moc nepočítají a ruštinu nestudují, pak překládám - Alexandr chválí kvalitu dodaných semen. Se vší skromností si myslím, že jméno „Pavlíčkovi“ se za ta léta stalo velmi dobrou značkou. A že přehmat, kdy jsme zájemcům o Echinocereus mapimiensis poslali semena astrofyt, znamená jasně jen to, že výjimka jen potvrzuje pravidlo.

Otvírání 2015

Otvírání 2015

A úplně nakonec. Od 1. května se u nás otevírá sezóna a s ní i skleníky. Proběhne tzv. „Otevírání skleníků“, komorní akce, kdy na chrudimském náměstí u kašny přivítáme jaro, sejdeme kousek dolů Širokou ulicí k muzeu, tam nám promítne náš Liborek Kunte záběry z letošní Namíbie a zavtipkuje o svých zážitcích. Odpoledne se podíváme na festival echinocereusových květů ve sbírce u Pavlíčků, popovídáme, i trochu pivečka nebo malou štamprdličku popijeme – stejně jako roky předtím a doufám, že i roky potom.

Za měsíc na shledanou – Pavel P.

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630