Postřehy z Tenerife (20)

Icod de los Vinos je provinční město s pětadvaceti tisíci obyvateli, ležící nad severozápadním pobřežím. Když jsme jej před léty navštívili poprvé, bylo to především kvůli slavnému stromu (ve skutečnosti ale bylině) „Drago Milenario“, bezesporu největšímu turistickému lákadlu této části ostrova. Kdo neviděl takřka „posvátný strom“ ostrova Tenerife, ten jakoby navštívil Prahu, aniž by spatřil Karlův most. Icod ale nabízí i spoustu jiných lákadel pro milovníky exotických rostlin ze všech koutů světa, které si v uličkách Icodu dávají dostaveníčko už po celá staletí.

Drago Milenario jak jej znají všichni návštěvníci Icodu

Obr. č. 1 – Drago Milenario jak jej znají všichni návštěvníci Icodu

 A ještě jednou pohledem z Calle el Barranco

Obr. č. 2 – A ještě jednou pohledem z Calle el Barranco

Kostel San Marcos

Obr. č. 3 – Kostel San Marcos

Město bylo založeno v roce 1501 a postupem času se stalo centrem vinařské oblasti, jejíž produkty jsou vyhlášené široko daleko. Pro nás se Icod stal přestupní stanicí na naších cestách do pohoří Teno. Zdejší autobusák i jeho okolí patří k rušnějším částem města, zatímco v jeho historickém jádru panuje naprostý klid v dobových kulisách starých časů, jimž vévodí kostel San Marcos. Pokaždé když se tu objevíme, naše první cesta znovu vede k prastarému jedinci Dracaena draco. Zvláštní je už představa, že i kdyby na jeho skutečné stáří platil skeptičtější názor botaniků, stál tady pořád ještě dříve než Icod de los Vinos, a možná okolo něj putovali k oceánu ještě Guančové!

Krásné úpatí jednoho z řady fíkusů před kostelem

Obr. č. 4 – Krásné úpatí jednoho z řady fíkusů před kostelem

Fíkusové stromořadí tamtéž

Obr. č. 5 – Fíkusové stromořadí tamtéž

A ještě jednou, tentokrát již slavnostně přizdobené

Obr. č. 6 – A ještě jednou, tentokrát již slavnostně přizdobené

Kdykoliv jsme se zde ocitli, chystaly se v kostele a jeho blízkém okolí nějaké oslavy. Stromořadí prastarých fíkusů před ním přizdobily jakési brány s květinovými závěsy a malé náklaďáčky přivážely zboží do stánků i nějaké církevní vzácnosti ve starodávných mocně zdobených schránkách. Kromě unikátního stromořadí zde roste ještě jeden zcela výjimečný strom, zabírající soustavou svých kmenů obrovskou plochu. Jedná se o Ficus macrophylla var. columnaris, vzácnější poddruh, jehož domovem je Ostrov lorda Howa, malý přírodní ráj ležící asi 700 kilometrů od břehů východní Austrálie. Přestože je to strom vskutku monumentální, proti svému staršímu bratrovi v botanické zahradě nad Puerto de la Cruz je to pořád ještě trpaslík.

Úpatí Ficus macrophylla var. columnaris

Obr. č. 7 – Úpatí Ficus macrophylla var. columnaris

Kmeny stejné rostliny z Icodu

Obr. č. 8 – Kmeny stejné rostliny z Icodu

A mohutnější příbuzný v botanické zahradě nad Puerto de la Cruz

Obr. č. 9 – A mohutnější příbuzný v botanické zahradě nad Puerto de la Cruz

Nedaleko kostela se nachází náměstíčko Plaza de la Constitutión. Zde roste opravdová rarita v podobě kristátní palmy. Na Tenerife jsme palem viděli neskutečné množství, příslušných možná i k celé stovce druhů, ale pouze jedinou kristátní právě tady. Z náměstíčka ústí Calle el Barranco, zřejmě původní obchodní cesta, dlážděná kamením a procházející tunelem, vytesaným do skal možná před stovkami let. Vydali jsme se po ní, abychom konečně spatřili slavné Drago Milenario z úplně jiného úhlu, stejně jako jeho okolí i druhý statný dračinec, rostoucí o něco výše.

Velká kristáta na malém náměstí

Obr. č. 10 – Velká kristáta na malém náměstí

Ještě jednou zblízka

Obr. č. 11 – Ještě jednou zblízka

Kolonie Aeonium arboreum na střeše jednoho z domů v Icodu zastupuje původní rostlinné druhy

Obr. č. 12 – Kolonie Aeonium arboreum na střeše jednoho z domů
v Icodu zastupuje původní rostlinné druhy

Tento dračinec na kopci, jakýsi korunní princ Icodu, je lany upevněn k okolním budovám, aby vydržel i nadále odolávat povětrnostním vlivům. Stejně dobře je postaráno také o zmíněnou kristátu palmy. Obojí svědčí o tom, s jakou úctou a péčí místní k rostlinám přistupují. U nás by už obojí dávno padlo v zájmu „pokroku“, a nemuseli bychom se vůbec zalamovat složitými technickými řešeními, jak rostlinám pomoci. Barevnou stránku té rostlinné sešlosti z celého světa měla při naší poslední návštěvě na starosti Spathodea campanulata. Strom původem z tropické západní Afriky je v době květu naprosto nepřehlédnutelný. Jeho zářivě červené květy připomínají odkvétající tulipány a poupata zase miniaturní banány.

Dracaena draco rostoucí v horní části města

Obr. č. 13 – Dracaena draco rostoucí v horní části města

Květy Spathodea campanulata

Obr. č. 14 – Květy Spathodea campanulata

A ještě jednou zářivá krása tzv. tulipánového stromu

Obr. č. 15 – A ještě jednou zářivá krása tzv. tulipánového stromu

Přejeme kaktusářům i zelinářům brzké jaro a jejich kytičkám hodně slunce
a konečně i trochu čerstvého povětří!
Iva a Jirka Jandovi z Pávova

Postřehy z Tenerife 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19

Málem zapomenuté sukulenty
část
 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,
21, 22, 2324252627282930313233343536

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630