Prosinec 2016 ve sbírce u Pavlíčků

Na sklonku roku se květů ve sbírce moc neuvidí. A i kdyby, tak nic platno, umřel mi foťák. Resp. nabíječka k němu. Nikdo by nevěřil, kolik se – alespoň v naší rodině – najde nabíječek. S tak různými koncovkami, s tak rozdílnými kapacitami, ale žádná nenahradí tu druhou. Promiňte mi to povzdechnutí, ale myslím, že podobné trápení má i mnoho z vás. Takové plýtvání!

Ariocarpus kotschoubeyanus v. sladkovskyi PP 804

Ariocarpus kotschoubeyanus v. sladkovskyi PP 804

Foťák nefotí, už jsem si na ebay vydražil jiný, starý, dobrý, SONY F828, na který jsem si zvykl, a který dělá moc hezké makro obrázky. Jeden z posledních jeho výtvorů vám tady představím. Je to krásná rostlinka Ariocarpus kotschoubeyanus (sladkovskyi) PP 804. Jeho předkové rostou severně od vesnice La Morita, ve státu San Luis Potosí.

Snažím se v datech najít obrázek této kytičky v přírodě. Našel jsem však jen jednu fotku – spokojenou rodinku ve vsi La Morita, docela jim to všem sluší. Fotil jsem to ovšem před 12 lety, dnes to už jsou holky na vdávání a maminka je asi před důchodem. Na to, v jak ubohých poměrech žijí, tváří se docela spokojeně. I bez peněžitých dávek pro rodiny v nouzi. A přesto, že vítr neustále zvedá oblaka prachu, děti jsou oblečeny velmi čistě, až se tomu špinaví cestovatelé diví.

Rodinka ve vsi La Morita

Rodinka ve vsi La Morita

Kvetou mi tu mimo klasické „zimní“ M. hernandezii a M. sanchez-mejoradae také kouzelné „nové“ mamilárky M. hermosana. Za pár dnů ji vyfotím s novým přístrojem, a zařadím do únorových novin.

Musím se zmínit o omylu v letošní nabídce. Nevím jak je to možné, ale namísto semen krásného druhu Echinocereus mapimiensis se na jeho místo vloudila semena jakéhosi astrofyta. To je velmi nepříjemné, a za tu chybu se asi 30 lidem, kteří si semena objednali, hluboce omlouvám. Doufám, že opět v nové sezóně nějaká semena budou, postižení ať omyl nahlásí ve své další objednávce, dostanou porci zdarma. A když se dívám v televizi na zprávy, kde nám vyprávějí o tom, že byla zaměněna budoucím maminkám embrya a mamince se narodila dvojčata z embrya od cizí matky i taťky, pak se zase až taková tragédie s E. mapimiensis nepřihodila.

Do těchto a dalších novin je zařazena nová rubrika pod titulkem ZPRÁVIČKY. Do ní nám posílejte drobná oznámení o akcích, novinkách, změnách či událostech, od jednotlivců i spolků.

Dnes je tu upoutávka na Věčné jmenovky:
NOVINKA Z 1130 – jmenovka věčná, á 1 Kč. Eloxovaný hliník s bílou matnou úpravou. Rozměry 0,6x14x80 mm. Použití zejména pro sbírkové rostliny.

Za redakci se loučím s vámi i se Starým rokem, přeji všem čtenářům do Nového roku mimo obligátních požadavků na mnoho štěstí a pevné zdraví, i mnoho krásných zážitků u svých rostlin – a nenechte si kazit náladu tupostí všemožných úřadů i úředníků! -PP-

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630