Aloe vera ve světle doby

Reklamní tabule, vstup volný

Reklamní tabule, vstup volný

Docela náhodou jsme při svých toulkách po jednom z kanárských ostrovů Fuerteventura narazili na pěstírnu Aloe Vera, reklamní tabule nás zvala na prohlídku zdarma. Vešli jsme i s manželkami, pořídili si tubu mazání na popraskané paty a pár obrázků foťákem. O ty se s Vámi teď rozdělíme. A Libora Kunteho jsem poprosil o pár poučných řádků. A pan profesor pro nás s radostí pár moudrostí upustil:

V jogurtech i mléčných nápojích, v mycích prostředcích, v krémech a balzámech na pokožku, v osvěžovačích na toalety, v cereálních sušenkách, v avivážích na prádlo, nemluvě o samostatných doplňcích stravy! Tady všude a ve stovkách dalších výrobků se v nějaké podobě užívá spojení „s obsahem Aloe vera“.

Libor Kunte se svou krásnou manželkou Pavlínou. Jak je z nápisu vidět, tak další rady a porady lze získat na internetu.

Libor Kunte se svou krásnou manželkou Pavlínou. Jak je z nápisu vidět,
tak další rady a porady lze získat na internetu.

Pěstírna je velmi dobře vedena, rostliny jsou vykrmovány perfektně fungující kapkovou hnojivou závlahou

Pěstírna je velmi dobře vedena, rostliny jsou vykrmovány
perfektně fungující kapkovou hnojivou závlahou

Komerce a byznys jako by zprofanovaly léčivé účinky aloí, o kterých nemůže být pochyb. Na Kanárských ostrovech se doslova roztrhl pytel s pěstírnami těchto rostlin a zaručeně každá, pěstuje tu pravou a nejúčinnější Aloe vera.

Všichni zkoumají, jestli by se ze zaschlého květenství nedalo sklidit pár semínek

Všichni zkoumají, jestli by se ze zaschlého květenství
nedalo sklidit pár semínek

O léčivých účincích a příznivém vlivu gelu na pokožku existují záznamy již z doby staroegyptské. Královna Kleopatra používala kosmetiku, jejíž součástí byly aloe. Ještě dříve, byly raněným vojákům Alexandra Velikého přikládány na rány listy z aloí, které prokazatelně pomáhaly v léčbě zánětů. V několika posledních desetiletích se aloe stala předmětem poměrně intenzivního výzkumu, přičemž byl prokázán jejich protizánětlivý, antivirotický, antibakteriální účinek a řada dalších pozitivních účinků.

Pro zpestření je tu i výstavka dalších podobných druhů Aloe

Pro zpestření je tu i výstavka dalších podobných druhů Aloe

Toto je například Aloe japonaria

Toto je například Aloe japonaria

Menší či větší plantáže se zde zakládají proto, že trh s touto komoditou nabývá obrovských finančních rozměrů. Kanárské ostrovy závislé na turistickém ruchu mají jednu obrovskou výhodu a tou je klima v kombinaci s ideální půdou, ve které se aloím nadmíru dobře daří. A to vše je umocněné nákupy chtivými turisty, kteří potřebují přivézt domů nějakou upomínku svým blízkým z daleké cesty. Proto vznikají u většiny větších pěstíren také vlastní zpracovatelská zázemí s předváděcími akcemi pro turisty, kdy si turista může vyslechnout v několika jazykových mutacích vše o této zázračné sukulentní rostlině, aby si v závěru naplnil košíček mastmi, tinkturami a mejdlíčky.

Aloe distans

Aloe distans

Aloe broomii

Aloe broomii

Aloe juvenna

Aloe juvenna

Kolik peněz tento obchod dokáže vydělat za rok, to si netroufáme ani odhadnout, je však skutečností, že Aloe vera a produkty z ní se staly fenoménem doby. O jejich léčivých účincích nemůže být pochyb – jen ta komerce, jen ta komerce…

A pro potěšení všech návštěvníků všude poskakují zemní veverky, a za kousek oříšku se nechají někdy i pohladit.

A pro potěšení všech návštěvníků všude poskakují zemní veverky,
a za kousek oříšku se nechají někdy i pohladit.

 zpět
Text: Libor Kunte
kuntelibor(at)volny(dot)cz
Foto: Pavel Pavlíček
pavlicek@chrudim.cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630