Mexický ochránce kaktusové vegetace skončil
v cele předběžného zadržení

Informace pochází z úvodníku respektovaného internetového média – Xerofilia. Autor editorialu Eduart Zimer popisuje příběh, který mu sdělil pan ing. Pedro Nájera Quezada, inženýr zemědělství a ekologie, který je nadšeným ochráncem kaktusové flory. Je také důsledný kritik „neblahé činnosti“ středoevropských kaktusářů na lokalitách vzácných a ohrožených druhů. Autor editorialu v úvodu článku zmiňuje „drancovače“, který se chlubí svými 46 cestami do Mexika v posledních 25 letech, kdy cestoval společně s dalšími delikventy.

Na konci léta pan Nájera projížděl kontrolním bodem federální policie a byl zastaven na cestě do San Luis Potosí, v jeho autě pak byly nalezeny kaktusy. Marné bylo jeho ujišťování, že pocházejí ze zahradnictví vzdáleného nějakých 5 kilometrů od kontroly. Tvrdil, že doklad o prodeji mu díky administrativním potížím nebyl vystaven s tím, že prý bude vystaven dodatečně za několik dní.

Policie odmítla šetřit případ přímo v zahradnictví, federální agent odjel s panem Nájerou do hlavního města, na odlehlou policejní stanici, kde měl být na 48 hodin zadržen. Editor časopisu celý případ označuje jako případ svévole, podezřívá policii z pokusu o vynucení úplatku a naznačuje, že vše by probíhalo jinak, kdyby Pedro úplatek nabídnul.

Co k věci dodat? Zatím se neví, jak případ dopadl nebo jak probíhá. Editor se dušuje, že za Pedro Nájeru by dal ruku do ohně, že je to čestný a poctivý ekolog, dlouhodobý přispěvovatel do Xerofílie. Článek nesděluje, kolik těch kaktusů bylo, o které druhy se jedná, ani ve kterém zahradnictví byly zakoupeny. Popravdě řečeno, za svých cest jsme se nesetkali se zahradnictvím, kde by se kaktusy daly zakoupit. Ano, viděli jsme květinářství, kde byly prodávány kulturní semenáče, ale výpěstky, které se tu nabízely, by rozhodně žádný kaktusář do sbírky neodvezl.

Proti návštěvníkům mexických lokalit bylo v různých médiích (včetně Xerofilia) řečeno nepřeberně útoků. Je ovšem pravdou, že díky mistrovským dovednostem českých pěstitelů je svět přesycen natolik levnými rostlinami, že přírodní populace díky tomu nejsou vystaveny tlaku sběračů. Kdo by riskoval sběr a přepravu rostlin (skrz několik rentgenů a prohlídek na letištích), když stejný kvetoucí semenáč lze u nás běžně pořídit za několik desetikorun? Že se na tu situaci dívají s despektem odborníci v Mexiku, to je nasnadě. Důvody není třeba vyjmenovávat.

A ještě něco. Jestliže na některých lokalitách kaktusy ubývají sběrem, pak to je většinou díky činnosti domorodců. Až příliš často se na lokalitách stává, že na místo dorazí domorodec, a vykopané rostliny nabízí ke koupi. To třeba i na lokalitě Ariocarpus bravoanus, jež pravděpodobně není nijak rozsáhlá, spíše naopak, a tedy sběrem rostlin poměrně zranitelná.
 

zpět

Redakce I.N. Cact.cz

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630