Září 2016 ve sbírce u Pavlíčků

Svého času, v únoru 2012, jsme tu publikovali nádhernou rostlinu Astrophytum capricorne „Buffalo“, z japonské proveniense, z pěstírny Romana Pavlici. Dostal jsem i několik semínek, tak držím ve sbírce pár menších rostlin.

Astrophytum capricorne „BUFFALO“

Astrophytum capricorne „BUFFALO“

Nejvíce se mi líbí tato „černá“ dcerka. Časem snad vyfotím i ostatní. V tuto chvíli mi dost připomíná Astrophytum niveumnudum“, jsem zvědav na květy.

Mammillaria bertholdii

Mammillaria bertholdii

Podařilo se mi poshánět pár rostlinek nedávno nalezené novinky Mammillaria bertholdii. Jedna mi vykvetla hned dvěma kvítky, tak se o tu radost dělím s vámi. A pozor! Květy nádherně voní, něco mi ta vůně připomíná – snad vanilku?

Astrophytum nudum, KOH-YOU, Japan

Astrophytum nudum, KOH-YOU, Japan

Jsou prazvláštní tvary japonských výpěstků, podívejte se třeba na tuhle. Někomu se to líbí a je ochoten vydat se z peněz, někdo se otřese odporem a nazve tu kytku „zpotvořenina“. Inu, proti gustu…

Astrophytum myriostigma f. quadricostatum, San Vincento, Tamaulipas

Astrophytum myriostigma f. quadricostatum, San Vincento, Tamaulipas

Ovšem takováhle pěkná čtyřka od San Vincente, ta potěší určitě každého. Tyhle kytičky rostou na svazích, nad typovou lokalitou Obregonia denegri, člověk se musí trochu namáhat, místy je to trochu strmé.

Sulcorebutia mentosa SE 124

Sulcorebutia mentosa SE 124

Taky mi kvete – letos podruhé – Sulcorebutia mentosa SE 124, abychom sem pustili také nějakého „Jihoameričana“. Do našich sbírek se tato mimořádně hezká rostlina dostala díky pěstiteli a cestovateli – Vašku Šedovi z Vysokého Mýta. Vašek našel a mezi vděčné pěstitele rozšířil množství dalších rostlin – zejména z Bolívie, jeho seznam je díky opakovaným cestám velmi bohatý.

Tak zase příště – Pavel Pavlíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630