Nepřeháníme to někdy trochu?
Pěstitelská hlídka

Pěstitelská hlídka - rubrička pro každého, kdo může přinést svou zkušenost s pěstováním. Budeme rádi nejen my v redakci, ale mnoho dalších lidí, kteří si rádi počtou!

Kytka na obrázcích mne po těch 50 letech s kaktusy vede k úvaze o tom, zda o ně někdy nepečujeme příliš. Celý život experimentujeme se substráty, nádobami, zálivkou stíněním a větráním či hnojením. Ta kytka v krabici od polárkáče je možná můj nejhezčí Thelocactus rinconensis.

Thelocactus rinconensis

Thelocactus rinconensis

Asi před osmi lety mi uhnil od kořenů. Uřízl jsem ho hluboko, až do vlastního těla. Po nasazení čekacích kořínků jsem chtěl mít při velké řezné ploše příznivý rytmus vysychání, a tak jsem kytku vrazil do polarkáče. Substrát je čistá červená láva dost hrubá, 3 až 7 mm, bez prachových přiměsí. Je to v nevětraném štítu skleníku, teploty v létě běžně hodně nad 50°C.

Thelocactus rinconensis

Thelocactus rinconensis

Zálivka cca 4x za rok polovičním ředěním Krystalonu. Dokonce v té drti není vůbec vápník - nechal jsem udělat rozbor a u nás teče totálně měkká voda. Přesto je kytka krásna, a já to vůbec nechápu.

zpět

MUDr. Jiří Hanzelka, Praha

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630