Červen 2016 ve sbírce u Pavlíčků

Červnové teploty přesahovaly třicítku, ve skleníku mne odpoledne, i přes funění větráků, znepokojoval teploměr se rtutí nad padesátkou. Kytky to ale přečkaly v pohodě, byly napité, ve formě, nestrádaly. To je totiž základ přežití i při dost vysokém přehřátí rostliny. Prázdniny jsou tady, to je známka, že naše sezóna jen jen začala, ale už se blíží její konec. Je třeba plánovat cestu na zamykání. To je vždy poslední sobotu v září, do Chrudimi přijíždí okolo tisícovky návštěvníků nejen z Česka. Dají se tu za dobré ceny koupit ty nejvzácnější kaktusy i sukulenty.

Turbinicarpus nikolae

Turbinicarpus nikolae

Teď už si ale představíme pár kytiček, které nám ve sbírce v červnu zakvetly. Turbiňáci kvetou jako o život, někteří už ve třetí vlně. Toto je čerstvá novinka, Turbinicarpus nikolae (10 semen někde i za 500 Kč). Což o to, pěkná kytička to je, počkejme si dva tři roky, budou za padesátku.

Echinocereus rigidissimus var. rubispinus Lau 088

Echinocereus rigidissimus var. rubispinus Lau 088

Hodně zajímavý obrázek ve stylu, jaký se jen tak nevidí. Květ je totiž focen zespodu, určitě zajímavá kompozice, všimněte si krásného probarvení květní trubky, přecházející ve vnější květní plátky. Kytka je přítomna asi ve většině sbírek, jedná se o atraktivní Echinocereus rigidissimus rubispinus Lau 088.

Echinocereus rigidissimus var. rubispinus Lau 088

Echinocereus rigidissimus var. rubispinus Lau 088

Tady ještě fotka stejné rostliny, focená tradičním způsobem, s pohledem na smaragdově zelené blizny.

Echinocereus ferreirianus SB 1268, San Rosalia, Baja California

Echinocereus ferreirianus SB 1268, San Rosalia, Baja California

E. ferreirianus SB 1268, Steven Brack ji sbíral poblíž San Rosalia, na Baja California. Je to rostlina blízká k oblíbenému Echinocereus lindsayi, ve sbírkách není tak rozšířená. Jak místo nálezu napovídá, je to jeden z teplých druhů, zimování raději nad 15°C.

Echinocereus floresii Lau 071, Topolobambo, Sinaloa

Echinocereus floresii Lau 071, Topolobambo, Sinaloa

Dnes poslední e-cer, Echinocereus floresii L 071. Pan Lau, který nese nesmírné zásluhy za nálezy a rozšíření dlouhé řady krásných kaktusů, tuhle kytku našel u Topolobambo, v mexickém státu Sinaloa. Pozor, i tady je třeba držet v zimě tepleji.

Thelocactus leucacanthus v. sanchez-majoradae

Thelocactus leucacanthus v. sanchez-majoradae

Minule jsem slíbil, že těch echinocereusů uberu, dnes tedy jen tři druhy, a přidám něco z jiného soudku - nádherný Thelocactus leucacanthus v. sanchez-majoradae. Telokaktusy, ty jsou také moji oblíbenci, i když preferuju ty z okruhu „rinconensis“, mám raději silné, dlouhé trny, kterými se tato skupina pyšní. Optal jsem se na tuhle kytku Mechoradova kámoše – Honzy Říhy. Tady je jeho poznámka:

Jo, je to ono, roste nahoře na pláních u Bernal a Vista Hermosa, Vizarrón, Querétaró. Pak někdo tvrdil, že to je T. ehrenbergii, ale ten se nedá nijak doložit. Ale je shodnej s T. leucacanthus var. schmollii, což je nejspíš platné jméno.

Mejoradu jsem znal dobře, nakonec mu nevydržela játra, mucho Margaritas, umřel dost mladej, v šedesátce (1988). Bydleli jsme u něj v Bosques de Chapultepec, D.F. v r. 1977, 1979, stará rodina Hidalg. Nahoře v Mineral Montes po něm zbyla obrovská hacienda se staletými eukalypty. Málem jsem se oženil s jeho krásnou dcerou (měl jich 5). Znal velmi dobře kaktusy aj. vegetaci středního Mexika, byl ředitelem Járdín de Botanico, protáhnul nás Tehuacanem a Tomellinem, Tolantongo, Zimapan adt.. Měli jsme u nich přednášky o kaktusech v ČR a na Kubě, pozvali jsme ho sem a UK zaplatila jeho pobyt. Užili si tady s rodinou, obešli jsme hodně hospod a ochutnali mucho cervezas.

Musím se ještě zmínit k naší anketě, otázka byla směrována k volbě pozadí při focení kaktusů. Přiznám se, že jsem tajně doufal, že zvítězí moje oblíbené (a taky velmi rychlé) aranžování proti obloze. Jen si povšimněte nahoře toho způsobu nebe za E. floresii. Ty bouřkové mraky určitě obrázku přidává na dramatičnosti. No, nepříliš výrazným způsobem se do popředí hlasování dostala šedivá barva (studiové aranžmá se šedivým papírem) – 27 %, moje obloha a modrý papír si uhrály 24 %, a jiné představy o pozadí mělo 25 % respondentů. Je to tedy téměř plichta, za sebe říkám, že nejméně mám oblíbené obrázky objektu mezi ostatními kaktusy, ovšem je to nejrychlejší, nejméně namáhavý způsob dokumentování objektu ve sbírce.

Lídina luční váza

Lídina luční váza

Pavlíčková mne požádala, abych do novin zařadil i její fotečku, což rád činím, neboť ukazuje krásy letního kvetení i odjinud, než z našich fádních sbírek. Nazval jsem ji tedy příznačně – Lídina luční váza.

S prázdninovým vydáním tentokrát končíme,
a už se připravujeme na to zářiové.
Zdravím všechny – Pavel P.

PS – naše skleníky jsou denně otevřené,
využijte toho při svých prázdninových cestách,
a zastavte se…

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630