Maltské kaktusaření letem světem

V listopadu loňského roku jsem měl možnost 14 dní pilovat svou chabou angličtinu na jazykovém kurzu pořádaném na Maltě. Maltu jsem vybral záměrně, protože přeci jen je v tomto ročním období lépe v subtropech, než v zatažené, zamlžené a vystuzené Anglii.

Autor článku s Johnem Gaucim v jeho sbírce.

Autor článku s Johnem Gaucim v jeho sbírce

Každý den po výuce jsem měl relativně dost času, abych se rozjel po ostrově v pronajatém autě a užíval tak krás ostrova včetně koupání, které je pro Středoevropana zvyklého na „východoněmecký Balt“ vcelku příjemné i v této pokročilé roční době. Samozřejmě jsem ještě před odletem plánoval návštěvy některých sbírek, z nichž jsem stihnul během pobytu navštívit dvě. Štěstí mi však přálo natolik, že jsem v době pobytu mohl shlédnout i právě probíhající „celoostrovní“ výstavu kaktusů.

Jedna z překrásných agáví ve sbírce Johna - patrně se jedná o druh Agave titanota.

Jedna z překrásných agáví ve sbírce Johna,
patrně se jedná o druh Agave titanota.

Mým dobrým „kontaktem“ na Maltě byl přítel John Gauci, který mě srdečně přivítal ve své sbírce a zároveň mi zprostředkoval návštěvu další sbírky i výstavy kaktusů. Město Mosta, kde John žije, je starobylé maltské sídlo, ležící přibližně uprostřed ostrova. John zde bydlí v krásném, nesmírně členitém domě v historické čtvrti, kde má také fóliovníky a jednoduchá pařeniště na kaktusy.

Část sbírky rodu Discocactus u Johna Gauciho

Část sbírky rodu Discocactus u Johna Gauciho

Obrovskou výhodou pěstování kaktusů na Maltě je především velmi příznivé klima v době zimy, kdy kaktusy stačí ochránit před deštěm, ale rozhodně není potřeba přitápění. Za to v létě je asi největším problémem jak fóliovníky či makrolonové skleníky „uchladit“. John má sbírku nejrůznějších kaktusových rodů bez výrazné specializace, kterou doplňují krásné exempláře ostatních sukulentních rostlin, jako jsou agáve či sukulentní pryšce. John se zabývá také produkcí a prodejem semen kaktusů pod firemním označením Cactus Heaven.

René Zahra ve své sbírce   Pohled na sbírku sloupovitých kaktusů Reného Zahry

René Zahra ve své sbírce

 

Pohled na sbírku sloupovitých kaktusů

Další sbírka, kterou jsem v doprovodu Johna navštívil, byla ve městě Ghaxaq. Její majitel, René Zahra patří k významným pěstitelům kaktusů na Maltě a jeho nespornou výhodou je vlastnictví zahrady s volnou půdou, kde rostou kaktusy celoročně bez jakékoliv ochrany. Specializuje se na sloupovité kaktusy především pak na druhy rodu Espostoa, z nichž má vytvořenou pěknou kolekci dospělých, kvetoucích rostlin.

Ve sbírce mají místo i velmi vzácné sukulenty.

Ve sbírce mají místo i velmi vzácné sukulenty

Část sbírky pak pěstuje pod makrolonovým přístřeškem. Pokud nějaký kaktus přeroste výšku pěstebního zařízení, René vytvoří do makrolonu patřičný otvor, aby mohl kaktus prorůst vrcholem pod širé nebe. Jednoduché a efektní řešení, přicházející v úvahu jen v oblastech s podobným klimatem jaké je na Maltě…

John Gauci a René Zahra ve skleníku, kde jsou menší druhy kaktusů a ostatních sukulentů.

John Gauci a René Zahra ve skleníku, kde jsou menší druhy kaktusů
a ostatních sukulentů

Jakkoliv je pěstování kaktusů na Maltě jednodušší z hlediska příznivých teplot a slunečního svitu, o poznání je složitější ochrana rostlin před neustálým atakem škůdců, chorob a plevelných rostlin. Obzvlášť pak úporní škůdci jako jsou vlnatí červci, svilušky, ale i třeba puklice sužují kaktusy a ostatní sukulenty prakticky celoročně a boj s nimi je nikdy neustávající zápas, který má však většinou jednoho vítěze – a není to kaktusář…

Kaktusářská společnost Cactus and Succulent Society of Malta byla založena v roce 1951 a v současné době čítá přibližně 120 členů. Aktivní část základny pořádá každoročně výstavu spojenou s prodejem přebytků. V roce 2015 se výstava konala již po několikáté v městě Naxxar v místním kulturním domě. I na toto místo mě doprovodil John Gauci a zajistil mi volný vstup pro „čestného člena“.
 
 
Záběry z výstavy kaktusů

Záběry z výstavy kaktusů

Na výstavě bylo k vidění mnoho krásných exemplářů vzácných druhů kaktusů i ostatních sukulentů a zřejmé bylo, že druhová skladba je poněkud odlišná od taxonů pěstovaných u nás. Překvapivě velké zastoupení měl teplomilný rod Discocactus nebo nejrůznější velké sukulenty, které mohou být na Maltě trvalou výzdobou terasy, zahrady nebo balkónu.

Záběry z výstavy kaktusů

Záběry z výstavy kaktusů

Celý tento krátký článek vznikl proto, abych stručně přiblížil čtenářům Novin kaktusaření na Maltě, a abych také poděkoval Johnovi za péči a čas se mnou strávený, Renému za milé přijetí ve sbírce a všem maltským kaktusářům za příjemně strávené odpoledne na jejich celostátní výstavě kaktusů a jiných sukulentů.

 zpět
Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630