Expedice Utah 2015 (15)

Po velkém víkendovém výletu jsme v sobotu 17. 10. 2015 jeli jen na kratší výlet po silnici číslo 6. Tou dobou už jsme věděli, že naše setrvání v Americe se blíží ke konci. Rozprodávali jsme vybavení bytu a na konec listopadu jsme měli koupenou letenku zpět do Čech. Západně od Nephi jsme chtěli opět navštívit lokalitu pediokaktusů, ale tentokrát se zdržet delší dobu. Počasí nám však moc nepřálo, teplota klesla skoro k nule a dokonce začalo pršet. Prošli jsme další kopečky v dané oblasti, ale pediáky jsme nenašli. Zato jsme nalezli krásný trs echinocereusu.

Obr. 1 – Echinocereus západně od Nephi, Juab County, Utah.

Krajina byla opět narušena pastevectvím a eroze ničila přirozený ráz krajiny. Viděli jsme jen jediného živočicha a to chladem zpomaleného hada.

Obr. 2 – Západně od Nephi, Juab County, Utah. 

Kromě uschlých trav a drobných keříků, většinou pelyňků, jsme viděli pouze opuncie. Ty na sobě nesly nezralé plody.

Obr. 3 – Opuncie západně od Nephi, Juab County, Utah.

Odpoledne jsme pokračovali dále na západ po silnici číslo 6 směr Nevada. Projížděli jsme oblastí Skull Rock Pass v Millard County, Utah. V této oblasti by měly růst dva druhy sklerokaktusů, nám se však nepodařilo nalézt ani jednu rostlinu. Dalším místem byla oblast v okolí Tule Valley Road, kde se nachází lezecká oblast a v okolní krajině rostou především opuncie.

Nakonec jsme se rozhodli zajet až do Nevady do národního parku Great Basin. Počasí se však nelepšilo, foukal silný vítr, byla zima a z dáli přicházela tmavá mračna.

Obr. 4 – Divoké krůty, Great Basin NP, White Pine County, Nevada.

Tento národní park je oblíbený především příznivci horské turistiky. Je zde mnoho kempů a různých pěších stezek k nejvyšším vrcholům a vyhlídkám. I my jsme se chtěli rozhlédnout do krajiny, ale pro velké množství mraků jsme toho mnoho neviděli.

Obr. 5 – Zelené borovice, zlatavé osiky, Great Basin NP,
White Pine County, Nevada.

Obr. 6 – Pohled směrem na východ, Great Basin NP,
White Pine County, Nevada.

Ještě na území národního parku jsme zastavili u potoka, kde na jeho kamenitých březích rostly borovice a jalovce. V podrostu jsme pozorovali i dřevité pelyňky. K mé velké radosti jsme kromě opuncií nalezli také eskobárie (PS34).

Obr. 7 – Eskobárka (PS34), Great Basin NP, White Pine County, Nevada.

Na dvou ne mnoho vzdálených lokalitách jsme viděli velké množství rostlin v různých velikostech, u dospělých exemplářů se nalézaly zralé plody plné semen.

Obr. 8 – Opuncie, Great Basin NP, White Pine County, Nevada.

Tak jako již mnohokrát jsem se utvrdil, že ty nejhezčí eskobárky jsou ty nejmenší.

Obr. 9 – Detail mladé eskobárky, Great Basin NP, White Pine County, Nevada.

Z okolí národního parku jsou popsány také nálezy pediokaktusů, měly by růst směrem na východ od parku, ale my jsme již neměli tolik času na průzkum oblasti. Za deště a silného větru jsme dorazili bezpečně zpět do Salt Lake City.

Utah 2015-1 | Utah 2015-2 | Utah 2015-3 | Utah 2015-4 | Utah 2015-5
Utah 2015-6 | Utah 2015-7 | Utah 2015-8 | Utah 2015-9 | Utah 2015-10
 Utah 2015-11 | Utah 2015-12 | Utah 2015-13 | Utah 2015-14

zpět

Text a foto:
Petr Šimon
shimon(zav)seznam(tecka)cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630