Dva zajímavé druhy rodu Pterocactus z Patagonie

Je neděle 24. ledna 2016, a my jsme konečně ve vysněné Patagonii. Kempujeme u Las Lachas, v provincii Neuquén. Vítr fouká tak intenzivně, že nám sfoukl i nakrájenou zeleninu na prkénku. Každý si držíme svoji sklenici s pivem, aby nám ji vítr taky neodfoukl. Ukládáme se ke spánku a doufáme, že ráno bude klidnější.

S ránem se skutečně vítr uklidnil, a my hledáme v okolí našeho nocležiště vysněné pterokaktusy. Teplota výrazně klesla a zažíváme první chladné ráno. Pryč jsou vzpomínky na ohromná vedra v provincii San Juan, kde teploty v odpoledních hodinách atakovaly 57 stupňů! Tepleji jsem v životě mimo saunu nezažil… Proto si bereme teplé oblečení a vyrážíme mezi nízké keře.

Hledání pterokaktusů je velmi obtížné, protože absolutně splývají s okolím. Nic nenacházíme. Po hodině to vzdáváme a pokračujeme do města Zapala, kde budeme určitě úspěšnější. Z míry nás vyvádí jen událost s hadem křovinářem. Jak tak hledám, soustředěn na pterokaktusy, vůbec nevnímám nebezpečí, které číhá pod nízkými keři. Něco mi říká, podívej se mírně doleva, pod keř. Tam by mohly být ve stínu pterokaktusy. Bohužel zase nic, ale ležel tam skoro 80 cm had, který splýval s okolím. Samozřejmě to byl nejjedovatější jihoamerický had – křovinář. Stačilo jít o metr vedle a šlápl jsem na ně. Volám Mirka, protože můj nový foťák neumím nastartovat. Mirek přibíhá rychle a hada fotí. Samozřejmě ho ještě trochu dráždí klackem, aby byl ještě fotogeničtější. Had skáče více než půl metru vysoko a to je 8 hod. ráno a chladno. Nakonec se rychle odplazí do dalšího keře. Hold moudřejší ustoupí. Od této chvíle se naše opatrnost výrazně zvyšuje. I když hledat kaktusy a dávat pozor na hady je velmi složité.

Pokračujeme raději do Zapaly. Zde si hledáme ubytování. Využíváme k tomu naši navigaci, kde v mapě Argentiny máme i ubytovací zařízení v daném místě. Nacházíme dvouhvězdičkový hotel. Je sice trochu starší, ale potřebu hygieny dobře zařídí. Rovněž i semena se tady dají vyprat. Lepší spánek stimulujeme demižonkem červeného mendozského vína. Znovu platí, kdo usne první vyhrává…

Maihuenia patagonica

Maihuenia patagonica

Těšíme se na ráno, protože nás čeká lokalita „vajíčkového“ Pterocactus conoideus. Vyrážíme po asfaltce na Primeros Piños. Asi po 10 km stavíme a šplháme do prudkého kopce. Samozřejmě je to ten nejvyšší v celém, širokém okolí. Vylézáme na jeho vrchol a zjišťujeme, že to je jen hrana dalšího kopce.

Maihuenia patagonica

Maihuenia patagonica

Hledáme vysněná „vajíčka“. Nic nenalézáme, jen pár „obyčejných“ z okruhu Pterocactus fischerii. Pokračujeme v dalším výstupu. Když už jsme znovu na vrcholu, znovu zjišťujeme, že je to jen hrana dalšího kopce. To se opakuje celkem čtyřikrát. Uklidňuji se sběrem zralých plodů Maihuenia patagonica. Přibývají docela dobře. Škoda, že nemám s sebou igelitku…

Maihuenia patagonica

Maihuenia patagonica

Na posledním kopci nalézám vysněný Pterocactus conoideus. Mnoho rostlin skutečně vyp7adá, jako hnědá vajíčka. Tento druh vidím po prvé v životě. Když objevíme jednu rostlinu, vždy v jejím okolí najdeme rostlin více. Připomíná mi to houbaření u nás.

Pterocactus conoideus u Zapala

Pterocactus conoideus u Zapala

Pterocactus conoideus u Zapala

Pterocactus conoideus u Zapala

Nadšeně fotíme a hledáme plody. Rostlin tu není mnoho, ale odcházíme spokojeni, nyní už půjdeme jen z kopce. Jak zjišťujeme, někdy je to komplikovanější než cesta do kopce. A to musíme stále dávat bacha na ty zatracený křovináře.

Pterocactus conoideus u Zapala

Pterocactus conoideus u Zapala

Pterocactus conoideus u Zapala

Pterocactus conoideus u Zapala

Pterocactus conoideus u Zapala

Pterocactus conoideus u Zapala

Další vysněný druh je Pterocactus hickenii. Proto pokračujeme stále jižněji. Za dalších pět dní přijíždíme až do městečka Tecka. Zde máme tři GPS souřadnice na bájný kulatý Pterocactus. Hned na první lokalitě ho nacházíme kousek od auta, ještě před plotem, který zde uzavírá všechny pozemky.

Lokalita Pterocactus hickenii

Lokalita Pterocactus hickenii

Je to úžasná rostlina s krátkými, černými trníky, skoro vždy kulovitá. Ani ji nefotíme a těšíme se na hojnost dalších. Podlézáme plot a hledáme mezi vyššími keříky. Po více než půlhodině zjišťujeme, že ten u auta byl jediný v širokém okolí.

Pterocactus hickenii

Pterocactus hickenii

Nevadí, máme ještě 2 další lokality. Natěšeni zastavujeme za městem Tecka. Bohužel „jistá“ GPSka znovu zklamala. Ani na té třetí jsme nedopadli lépe. Znovu nic, jen několik nachozených kilometrů.

Mirek dojednává cabañas v Tecka

Mirek dojednává cabañas v Tecka

Po velkém úsilí i troše štěstí nalézáme cabañas a odpočíváme po neúspěšném dni. Samozřejmě do noci čistíme semínka a pijeme červené. Uvařil jsem všem špagety s mojí argentinskou omáčkou. Asi všem chutnaly, protože na zítra si je objednali znova.

Nandu pampový, Tecka

Nandu pampový, Tecka

Vstáváme do horkého, slunečného rána. Vyjíždíme na východ směr Trelef, čeká nás cesta přes celou Argentinu až k Atlantiku. Chceme vidět tučňáky. Ráno moudřejší večera, to říkala už moje babička. „Jisté” lokality ignorujeme a zkoušíme si nalézt svoje vlastní. U silnice vidíme, páreček nandu a zastavujeme. Plachá zvířata fotíme.

Pterocactus hickenii

Pterocactus hickenii

O kousek dál zastavujeme, protože skalky u cesty vypadají slibně. A taky jo! Jsou tady nádherné austrokaktusy. A mají semena. Včerejší neúspěchy jsou zapomenuty. Zkoušíme stavět ještě o pár kilometrů dál. I tady jsme úspěšní.

Austrocactus sp. Tecka PHA 2145

Austrocactus sp. Tecka PHA 2145

Zase nádherné austrokaktusy, a navíc i tolik očekávaný Pterocactus hickenii. Je faktem, že dohromady nacházíme jen 5 rostlin této super rarity! I to je velký úspěch. Všichni hned máme lepší náladu. Můžeme spěchat dále, za dalšími patagonskými dobrodružstvími.

Pásovec na lokalitě Austrocactus

Pásovec na lokalitě Austrocactus

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Heřtus
http://kakteen.cz/
www.alpakashop.cz
matucana@kakteen.cz

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630