Kaktusářka paní Violeta Pazourová
*5. 1. 1926  –  18. 12. 2015

Bylo mi v životě dopřáno, abych se Violkou setkala již v době mých 20 let věku, kdy jsme obě pracovaly v provozním zahradnictví, Vysoké školy zemědělské v Praze. Ve skleníku bylo na poličce asi třicet různých druhů kaktusů i sukulentů a tehdy to vše začalo.

Poznala jsem v ní ženu s velkou láskou a znalostmi ke všem druhům z říše rostlinné, ale také se širokým kulturním rozhledem a optimistickým přístupem k životu. Pokud měla nějaký závažný problém, mluvily jsme o něm, vždy mi říkávala: „…a co nadělám, nic.“ Tím vždy chtěla říci, musím se s tím poprat, zvládnout to a jít dál. Její sbírka kaktusů začínala v menším skleníčku u jihozápadní strany baráčku, který obývala. Na zimu je musela nosit po strmých schodech do sklepa a na jaře klasicky opět ven. Jak se sbírka rozrůstala, vznikly další menší skleníčky s elektrickým vytápěním.

Na zahradě ve svahu si sama vybudovala místo, kde pěstovala velmi úspěšně mrazuvzdorné druhy kaktusů, každý rok pravidelně kvetoucích a její miska byla na jarních výstavách ozdobou postupně rozkvétajících druhů, které přečkaly zimu venku pouze pod stříškou.


Kaktusářka srdcem a duší odešla v nedožitých 90 letech.
Přejeme Ti v kaktusovém nebi klid a budeme na Tebe vzpomínat.
Jana R.


Pozn. redakce. Paní Violeta, společně se svou přítelkyní Hedou Ernestovou, byla pravidelnou návštěvnicí nejen Zamykání sezóny, ale i otevírání skleníků. Jako milé a usměvavé dámy jsme je obě dobře znali, pak jsme se s nimi tu i tam potkávali v Praze, když už síly na cestování nestačili.

Bylo nám s vámi paní Violetko moc fajn, vždycky to bylo hezké popovídání. - PP -

Paní Violeta Pazourová a Heda Ernestová na pražské výstavě v roce 2008
Foto archív PP

zpět

 

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630