Expedice Utah 2015 (12)

V sobotu 29. 8. jsem pozval na kaktusovou výpravu nekaktusáře Honzu, jediného Čecha, o kterém jsme věděli před příletem do USA. Je znám svým nadšením pro turistiku a chtěl poznat to, o čem jsem stále mluvil. Jednalo se o jednodenní výlet a tak jsem zvolil jistotu na lokalitu jižně od městečka Wendover v Nevadě.

Obr. 1 – Sclerocactus pubispinus s uschlým květem,
Wendover, Elko County, Nevada.

Doufal jsem v nějaká semínka, především z echinocereusů, které jsou svým severním výskytem opravdu extrémní. U sklerokaktusů jsem byl zdrženlivý, protože jsem věděl jen o jediné dospělé rostlině. Na ní jsme našli pouze zbytky květu, pravděpodobně z poupěte, které jsem fotil na počátku léta.

Obr. 2 –  Echinocereus a hmyzí památka, Wendover,
Elko County, Nevada.

V daném území jsme chtěli zůstat několik hodin, čímž jsme z cesty do této oblasti udělali mou nejdetailnější z celého roku. Viděli jsme na desítky echinocereusů v různé barvě a charakteru otrnění, ale vždy se zbytky květů a plodů čímsi vyjedenými. U mnoha rostlin jsme viděli mrtvé brouky rozličných tvarů.

Obr. 3 – Pohled na lokalitu Echinocereus engelmanii,
Wendover, Elko County, Nevada.

Samozřejmě jsme našli také eskobárky (PS26), u kterých je na plody spolehnutí. Při mé první cestě jsme s Blakem diskutovali možnost, které se zastával jiný kaktusář ze Salt Lake City, že jde o pediokaktusy, ale velké šťavnaté plody s drobnými hnědými semínky nenechají nikoho na pochybách.
 

Obr. 4 – Eskobárka (PS26), Wendover, Elko County, Nevada.

V pátek 18. 9. jsme s Ájou jeli opět na náš klasický víkendový výlet. Přes Price a Moab jsme dojeli až k horám u městečka Monticello na jihu Utahu, kde jsme obě noci kempovali. V sobotu brzo ráno jsme vyrazili na východ do státu Colorado na náš hlavní víkendový cíl, čímž byl Národní park Mesa Verde s překrásnými stavbami pod převisy.
 

Obr. 5 –  Eskobárka (PS27), Mesa Verde NP,
Montezuma County, Colorado.

Přímo u silnice v Národním parku jsme našli eskobárky (PS27), tedy přesněji řečeno Ája našla. Bez ní bych já nenašel skoro nic.

Obr. 6 – Detail rostliny, Montezuma County, Colorado.

Celý Národní park je velmi rozlehlý a leží na jakési stolové hoře. Ta je tak přímo předurčena pro výskyt xerofytní vegetace.
 

Obr. 7 – Echinocereus, Mesa Verde NP, Montezuma County, Colorado.

Zpětně mohu hodnotit tento Národní park jako jeden z nejkrásnějších a jen vřele doporučit k návštěvě.

Obr. 8 – Pohled do krajiny Mesa Verde NP, Montezuma County, Colorado.

Cestou zpět do kempu jsme jeli trochu delší cestou, ale o to více atraktivní. Na kaktusy již nebyl čas, ale vidět geologické útvary v okolí Four Corners, Monument Valley a Mexican Hat bylo nezapomenutelné. V neděli 20. 9. jsme na cestě do Salt Lake City odbočili do jižní části Národního parku Canyonlands zvané Needles. Jde opět o neuvěřitelně rozlehlou a krásnou část Utahu plnou nedotčené přírody.

Obr. 9 – Echinocereus z jihu Canyonlands NP, Utah.

Tato oblast je určena především pro příznivce opravdu náročného typu turistiky buď s velmi odolným terénním autem, nebo batohem na zádech se vším vybavením.
 

Obr. 10 – Sklerokaktus nedaleko vstupu
do jižní části Canyonlands NP, Utah.

Přes léto je tu však nebezpečné horko a dlouhé túry nelze v žádném případě doporučit. I během naší návštěvy na konci září to nebylo na sluníčku vůbec příjemné.

Obr. 11 – Juka z jihu Canyonlands NP, Utah.

Každopádně jako kaktusáři nezapomeňte zastavit na odpočívadlech podél silnice k parku. V trávě tam celkem nenápadně rostou stovky obrovských sklerokaktusů. My jsme na každé rostlině našli věneček zbytků květů, ale žádný plod. Dokonce ani semínka z předchozích roků jsme nemohli studovat, což je velmi neobvyklé. Za to populace rostlin byla velmi zdravá, rostliny od pár centimetrů až po opravdové giganty.

Obr. 12 – Sklerokaktus u cesty do jižní části
Canyonlands NP, Utah.

O týden později, v pátek 25. 9., jsme se vydali na severozápad od Salt Lake City do státu Idaho. Kempovali jsme v lezecké oblasti a Státním parku City of Rocks. Ten den jsme toho již moc nestihli, postavení stanu, grilování a pár piv před spaním.
 

Obr. 13 – Pediokaktus (PS28), City of Rocks SP, Cassia County, Idaho.

Ráno jsme zabalili stan a veškeré vybavení zpět do auta a jeli hledat pediokaktusy (PS28), na které jsem dostal informace od znalce amerických kaktusů Zlatka Janeby. I bez GPS souřadnic se nám zadařilo a viděli jsme mnoho rostlin.

Obr. 14 – Mladá rostlina pediokaktusu (PS28), Cassia County, Idaho.

Ale jak to u pediáků bývá, na studium semen je třeba být na místě opravdu ve správný okamžik, jinak vám mravenci a další hmyz nic nenechají. V nabídkách některých komerčních dodavatelů semen se však nachází položka označená Malta, Idaho, což je nedaleké městečko. A rostliny to jsou opravdu překrásné.

Utah 2015-1 | Utah 2015-2 | Utah 2015-3 | Utah 2015-4 | Utah 2015-5
Utah 2015-6 | Utah 2015-7 | Utah 2015-8 | Utah 2015-9 | Utah 2015-10
 Utah 2015-11

 

zpět

Text a foto:
Petr Šimon
shimon(zav)seznam(tecka)cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630