Prosinec 2015 ve sbírce u Pavlíčků

Ve skleníku se teď kvítek hledá jen obtížně, ale přece – máme tu krásný Turbinicarpus schwarzii var. rubriflorus MK 48.298 od Cerros Blancos v N. L. Je to památeční rostlinka, vzpomínka na Miloše Kaplana, který semínka před lety dovezl. Synonymní jméno je i T. schmiedickeanus var. rubriflorus, nebo i poněkud omylem Haldou, Kupčákem a Panarottem popsané jméno T. ellisiae ze stejné lokality.

Turbinicarpus schwarzii var. rubriflorus MK 48.298, Cerros Blancos, NL

Turbinicarpus schwarzii var. rubriflorus MK 48.298, Cerros Blancos, NL

Rostlina pochází ze sběru Miloše v první generaci, proto určení důvěřuji. Protože však květ není tak znatelně do červena, jak by se dalo čekat, jsem na rozpacích. Proto prosím specialisty, aby se k příslušnosti jména k obrázku vyjádřili na mojí adresu.

Ancistrocactus megarhizus PP 1208

Ancistrocactus megarhizus PP 1208

Na kytkách už sem tam mezi trny vykukují poupata, je na co se těšit. Téhle kytičce už poupátka mezi trny vykukují, rozkvete určitě už v průběhu března (dubna). Na jmenovce je Ancistrocactus megarhizus, nález PP od San Carlos, na východní straně pohoříčka Sierra Chiquita. Kolem roste také množství Astrophytum asteriasAriocarpus trigonus.

Aztekium valdezi

Aztekium valdezi

Podívejte se na tohohle mazlíka, jak se halí do běloučké vatičky. Kdo by v tom semenáčku (asi 1,5 cm) hledal Aztekium valdezi? Dvouletý semenáček, nestíhá spotřebovat živiny, které do něj tlačí podložka Ferocactus glaucescens, a tak začíná pod vatou překotně odnožovat.

Lophophora diffusa

Lophophora diffusa

Protože květů je v prosinci pramálo, pokochejme se i nad parádivou Lophophora diffusa. Opět se jedná o památku na Miloše Kaplana, je to jeho sběrovka MK 85.255. Při zálivce shora by ovšem jemné štětinky polehly, zcuckovatěly, zešedly, a kytka by vypadala tak, jak vypadá v přírodě. Co je hezčí, to ať si dosadí kdo chce jak chce.

Katalogy Chrudimský kaktusář

Jeden náš dlouholetý příznivec poslal přehlídku našich nabídkových katalogů, udělal nám pohledem na svou sbírku radost. Však jich (těch katalogů) už vyšla za tu dobu pěkná řádka.

Naši pravidelnou rubriku zakončíme (už skoro tradičně) nekaktusovým tématem. A protože prosinec netrávíme jen studiem kaktusářské literatury – jak se kdysi doporučovalo, nyní po novu je to spíše brouzdání po webu. Trochu času je nutné věnovat i oduševnělejším tématům, jako je např. dobré jídlo. Podívejme se na paní Lídu, jaké nádherné vánočky nám upekla.

Paní Lída s vánočkami

Paní Lída s vánočkami

Těsto jsem ovšem uchmoustal já, a pro ty, co si chtějí také pochutnat, bez ohledu na své zdraví, zde je recept:

Deci rumu, 500 g výběrové hladké mouky, 110 g cukru písku nebo prášku, 2 sáčky vanilkového cukru, 2 deci mléka, 7 žloutků (nešetřit!), 110 g vepřového sádla, špetka soli, rovná lžička citronové kůry, špetka muškátového oříšku, kvásek (jedna kostka droždí, s trochou mléka, cukru a hladké mouky). Ze všeho umícháme hutné těsto, do něho vpravíme v rumu naložené rozinky a krájené mandle, necháme kynout (kyne v teple třeba i dvě tři hodiny). Ti co neumí vánočku plést – klidně uplácají i mazanec, nebo si o návod napíšou mojí Lídě (kaktus zavináč chrudim.cz).

Dobrý návod najdete i zde. Upletený, mandlemi posypaný a bílkem potřený výtvor zase necháme pod utěrkou hodinku, dvě kynout, a pak pečeme, do barvy starého zlata, a nebo ještě více do tmava, něco přes hodinku na 180 °C.

A ještě zpráva pro ty, co čekají na semena litopsů – zásilka z JAR ještě nedorazila. Tak snad v únoru…?

Zdravíme všechny z Chrudimi – pp.

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630