Opuncie – kaktus nejen pro okrasu

Když jsem byl naposled v Mexiku s Pavlem Pavlíčkem, vrcholila právě sezóna sklizně opunciových plodů. Byla druhá polovina srpna roku 2013.

Opuncie není jediný zástupce čeledi kaktusovitých (Cactaceae), jehož plody se pojídají, co by ovoce. Hned na začátku bych rád objasnil několik termínů, které se většinou pletou a v populární literatuře bývají uváděny často nesprávně.

Původně se plody sklízely především z opuncie mexické Opuntia ficus–indica, ovšem v současné době se pěstují nejrůznější klony a hybridy, které jsou už v podstatě množenými odrůdami. Pěstitelé si záměrně vybírali rostliny s násadou velkých a sladkých plodů na jednom článku, s malým nebo zcela redukovaným počtem trnů atp. Rostlinám se ve španělštině říká nopal a políčko s nopálem (opuncií) se nazývá nopaleria. Plody sklízené ke konzumu jsou ve většině zemí známé podle původního mexického jména jako tuna.

Opuncie mexická je až 4 m vysoký druh, jehož stonek se skládá z oválných, zploštělých článků, na kterých jsou tzv. areoly – útvary, ze kterých vyrůstají rovné až 4 cm dlouhé trny a zároveň drobné, štětinovité trny – glochidie. Právě tyto glochidie, které se velmi snadno uvolňují a zapichují se do pokožky nebo jazyka, jsou nejméně příjemnou součástí těchto rostlin. Nepříjemnost glochidií spočívá v tom, že špička tohoto drobného trnu je opatřena zpětnými háčky podobně jako hrot harpuny. Bohužel, glochidie se nevyskytují pouze na článcích opuncií, ale také na povrchu plodů! Proto se producenti snaží pěstovat takové odrůdy, které vytvářejí glochidie v minimálním množství nebo se na nich nevyskytují vůbec.

Koupíme-li tento plod v našem obchodě, existuje předpoklad, že na plodech glochidie nejsou, ovšem tuny obvykle pěstované mimo Evropu glochidie mají a je na každém, aby je před konzumací odstranil, protože glochidie jsou opravdu nepříjemné a mohou způsobit stav, kdy budeme nuceni vyhledat lékaře – to v případě, že by se nám jich větší množství zapíchalo do jazyku!

Velké květy vyrůstají na vrcholech jednotlivých článků a jejich barva varíruje od žluté až po šarlatově červenou. Po opylení se přemění v soudkovitou bobuli, která u běžně pěstovaných opuncií dosahuje hmotnosti okolo 100 g.

Samotné opunciové plody jsou plné sladké dužniny, s desítkami tvrdých, nejčastěji žlutohnědých, plochých semen, která se většinou nejedí a ani se nepoužívají k dalšímu zpracovávání. Tuna se konzumuje především čerstvá, ovšem v původní domovině, ale i v jiných částech světa, kde roste pod širým nebem a sklizeň je bohatá, se plody používají k výrobě marmelád, ale také vína nebo pálenek. Dnes se jejich aroma přimíchává do nápojů, na kterých však bývá napsáno anglické pojmenování těchto plodů – prickly pear. V Mexiku se dodnes používají i mladé články opuncií zbavené glochidií především jako vynikající zelenina k vaření, co by náplň kukuřičných tortil, ale i k nakládání do octového nálevu, kdy chutí a konzistencí snad nejvíce připomínají houby.

Opuntia ficus–indica pochází sice z Mexika, ale dnes je natolik rozšířena v suchých subtropických a tropických oblastech světa, že je například na Madagaskaru nebo v Austrálii považována za invazní druh.

 zpět
Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630