Květen 2015 ve sbírce u Pavlíčků

V květnu už ani nenosím fotoaparát domů. Každý den (když svítí sluníčko) je co fotit, a tak je foťák stále v permanenci. A když zakvete třeba trs Echinocereus amoenus, tak fotím nejen já, ale i návštěvníci naší prodejny.

Echinocereus amoenus

A když už jsme u těch návštěvníků, tak si dovolím připomenout, že naše skleníky jsou otevřeny denně mimo neděli, od 8 do 16, ale po domluvě na tel. 469 688 366 i kdykoliv jindy.

Pediocactus knowltonii

Pediocactus knowltonii je obyčejně jen solitérka, stejně jako E. amoenus, ale naroubovaný za pár let udělá kupu odnožků, jako tady na obrázku. Když zakvete, tak to vypadá docela efektně.

Pyrrhocactus robustus v. cabildensis PP 916

Pyrrhocactus robustus v. cabildensis PP 916 nese sice mé studijní číslo, ale není to můj sběr. Už jsem na těchto stránkách mnohokrát vyjádřil svůj obdiv k čilencům, i téhle rostlině patří má poklona. Pochází z pomezí mezi Argentinou a Chile.

Escobaria hesteri

Nyní se zastavíme u zcela jedinečné raritky. Escobaria hesteri je už po desetiletí k nalezení na mírných svazích podél příjezdové cesty k národnímu parku Big Bend (Texas), a samozřejmě i v širším okolí. Asi 400 km jižně, poblíž Ocampo, byla nalezena populace rostlin, které Jarda Šnicer označil také za E. hesteri. Nyní mi dva semenáčky hezky vykvetly – stojí za to si je do sbírky pořídit.

Echinocereus polyacanthus Lau 768, Plomoso, Sinaloa

Představme si další echinocereus, který není k vidění až tak běžně. Je to Lauův sběr poblíže Plomoso v mex. státu Sinaloa, Echinocereus polyacanthus Lau 768. Dlouho jsem u této rostliny měl jméno E. plomosus L 768, to je ovšem jen holé jméno (bez popisu – nomen nudum). Do okruhu polyacanthus myslím patří zcela určitě.

Aztekium ritteri

Aztekium ritteri zná každý kaktusář. Je to častěji drobná miniaturka, jen jako roubovaná na silné podnoži tvoří celý trs odnožů, jako v tomto případě. Pak také hojně kvete a vytváří množství semen.

Mammillaria fraileana SB 1247, Pichilingue, BC

Poslední obrázek nám představuje krásku z velkorodu Mammillaria. Jedná se o M. fraileana SB 1247, v přírodě roste v teploučku ve spodní části Baja California, v okolí Pichilingue, odkud Brackovy sběry pocházejí.

Tak zase za měsíc na shledanou – Pavel Pavlíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630