Trafačkovo zlepšováky I.

Mám rád drobné, ale funkční věci. Maličkosti, které jsou každému dostupné a zpříjemní nám nebo usnadní život. Každý kaktusář má mnoho podobných drobných vychytávek, určitě jste se s mnoha z nich ve sbírkách setkali. Různá méně či více úspěšná udělátka na přesazování, přípravky na práci se substrátem, nespočet roubovacích aparátů. Výčet by mohl pokračovat. Některé zlepšováčky jsou vlastní, jiné převzaté a případně drobně upravené či modifikované. Aby byly k užitku ostatním, je důležité o nich dát vědět. Pokusím se pár takových drobností popsat v krátkém seriálku, snad se hodí a naleznou své příznivce. A třeba se najdou další z vás, kdo tento seriálek podpoří.

Už nikdy nepřeliješ

První článek nijak nesouvisí s požíváním tekutin, ale se zálivkou semenáčků po pikýrování. Vlastně tento zlepšováček řeší hned více různých neduhů, s kterými se můžete setkat. První z nich je právě ono v nadpisu zmíněné „přelití“ semenáčků, především těch citlivých. Druhá výhoda této metody spočívá ve zvýšení pevnosti pikýrovacích misek, brání jejich praskání, vyvalení a případně rozlomení a následné katastrofy při přenášení výsevu. Jako u většiny drobných nápadů i zde stála u zrodu náhoda.

Používám k pikýrování výsevů, jako mnoho dalších pěstitelů, levné černé plastové misky Pöppelmann s označením TK 1214 (čtvercové 13x12 cm), případně větší obdélníkové TK 1520 (rozměr 18x14 cm). Misky jsou velmi levné, tomu ale odpovídá i jejich provedení a s tím související pevnost. Obvykle vydrží jednu generaci, pak je vyhodíme. Ale s ohledem na velmi nízkou cenu to není problém. Ten se skrývá jinde. Miska může prasknout při manipulaci a vysypané semenáčky jsou větší pohroma. Často dojde k roztržení misky i během růstu rostlin. Nemalý problém způsobuje i provedení odtokových otvorů, které jsou v podobě jakýchsi větších drážkových prolisů (u těch menších misek) a je problém zabránit sypání substrátu z misky.

Většina z nás také řeší, jak se zálivkou semenáčků po přepikýrování. Kdy to zalít, ale nepřelít, aby náhodou nepřišlo vedro a semenáčky se nepodpařily, abychom je při zalévání nevyplavili, aby moc nepřeschly a další. Navržený zlepšováček si i s těmito otázkami poradí. Pojďme se mrknout, jak na to.

Základní myšlenkou je spojit dvě nádoby do jedné a využít tak všech popsaných výhod. Někdo může namítnout: „To mohu rovnou pikýrovat do té hluboké“. Hmm, ano. Někdy to zkuste. Nevyřeší se tím záležitost přelití, navíc hluboká miska je pro malé semenáčky nevhodná, nespotřebují tolik vody, substrát se začne kazit, kořínky uhnívat. Takže spojení těch dvou misek je více než účelové. Spočívá v nápadu, že měkká výsevní miska se dá velmi přesně zapasovat do hluboké pevné PP misky. V nabídce jsou označeny jako položka z1013 Květináč 13x13 cm, čtyřhranný, tmavě hnědý, trvanlivý, tvrdý, UV stabilizovaný. A to je vše, co potřebujeme.

Tento „spodní“ květináč plní následující:
- vyztužuje měkkou plastovou misku, takže se nám nerozpadne a nepraskne
- lepší manipulace při přenášení, nesype se nám dole substrát
- slouží jako vyrovnávací zásobník pro vodu při zálivce, nehrozí přelití rostlin
- akumuluje teplo a izoluje výsevní misku a tedy i kořínky semenáčků od přehřátí.

Spodní květináč tedy naplníme vhodným substrátem, ideální je použít dobrou pemzu nebo zeolit, možná by fungoval i písek (nezkoušel jsem). Pemza a zeolit mají výhodu, že jsou relativně lehké a mohou nasát a udržet poměrně značné množství vláhy. Naplnění provedeme tak, aby horní miska po zasunutí přesně ležela na spodní vrstvě. Raději necháme dole malinko méně, trochu se to časem slehne. Je ale dobré substrát ve spodní misce pečlivě urovnat a stlačit.

Pak přistoupíme k naplnění horní misky. Tu naplníme substrátem, do kterého běžně pikýrujeme. Zde už tedy záleží na každém, co používá. Já doporučuji nasypat nejprve slabou vrstvu zeolitu hrubší frakce. Ten zajistí jednat perfektní nasávání vlhkosti ze spodního zásobníku, ale také výrazně prospívá kořenům semenáčků. V této spodní vrstvě zeolitu jsou kořeny vždy pěkně silné a zdravé. Na zeolit pak nasypu běžnou směs substrátu, povrch urovnám stržením laťkou. Po naplnění misky už zbývá pouze tuto umístit do té spodní, a je hotovo. A můžeme začít pikýrovat. Už při pikýrování je výhoda v tom, že při sázení u kraje se nám miska nijak nevyvaluje. Semenáčky zůstanou svými kořeny v té horní misce (no občas u některých prorostou, ale to je jen ku prospěchu).

Osázené misky umístíme na potřebné místo ve skleníku nebo pěstírně. Misky jsou umístěny normálně v pěstební míse, nebo podloženy miskami pro zavlažování. Zálivku provádíme vždy podmokem, tedy nehrozí vyplavení rostlinek. Princip spočívá v tom, že voda vzlíná vysoce smáčivým substrátem až do misky se semenáčky a kořeny se berou pouze to, co potřebují. Substrát v horní misce nahoře je na povrchu stále suchý, a to i v případě, že jsou spodní misky trvale postaveny v míse s vodou. Je to výhoda hlavně pro ty, kteří se buď tak často nedostanou do skleníku, nebo pokud chceme na delší čas odjet. Semenáčky tak mají stále dostatek vláhy, ale nejsou nikdy přelité. Krčky rostlin zůstávají v suchu, dokonce nehrozí ani podpaření rostlin ve velkých vedrech. Dvojitá stěna misek se vzduchem mezi nimi je totiž velmi dobrou izolací a kořeny rostlin nejsou přehřáté jako v případě, kdy tato malá černá misky stojí samostatně na parapetu. Je to vlastně takový zmenšený model pěstování na druhém půdním horizontu, kdy jsou rostliny v hrncích postaveny (nebo zapuštěny) v písku či rašelině.

Z praxe známe, že někteří kaktusáři takto s úspěchem pěstují. Já osobně jsem měl sbírku rodu Notocactus takto několik let, květníky stály zapuštěné z 1/3 v písku, který prakticky nikdy nevyschl, a rostliny výborně prosperovaly. Mnohé měly v písku dokonce několikametrové kořeny. S úspěchem se také používají různé geotechtilie nebo filcové podložky či koberce pod květináči v mísách. Opět zajišťují odvod vody při zálivce, ale zároveň určitou akumulaci trvalé vlhkosti a tím stimulují kořeny rostlin k aktivní činnosti a růstu. Princip těchto misek je podobný. Vytvořit tedy větší obsah a tím i jistou setrvačnost působení vláhy bez toho, aby docházelo k nárazům typu úplné přeschnutí a následně zase přelití a vyplavování.

No vyzkoušejte, a uvidíte. Nakonec to nic nestojí a komu se nebude dařit nebo se to nebude líbit, tak prostě misku vyndáte a pěstujete dál po svém. Já osobně mám s tím způsobem velmi dobré zkušenosti především u choulostivých rostlin. A to nemusí být zrovna pěstitelsky náročné rostliny. Jsou druhy, a věřím, že to všichni velmi dobře známe, které přepikýrujete a víc jak polovina po tomto zákroku prostě padne. Mnohé semenáčky jsou velmi náchylné na přílišné přeschnutí, jiné na trvalejší přelití. Právě pro tyto problematické je tento způsob vhodný.

Závěrem ještě pár drobných rad a upozornění. Systém funguje pouze v případě, že je ve spodní misce použit velmi dobře nasáklivý materiál, který umožňuje rychlé a silné vzlínání vody. Ideální jsou některé z inertních substrátů, jako zeolit, pemza nebo láva ve vhodné frakci. Materiál také nesmí podléhat postupnému slehávání (lignocel, rašelina), protože jakmile není mezi spodním substrátem a horní miskou přímý kontakt, nefunguje to. Asi by to řešil nějaký knůtek, nezkoušel jsem. Spodní misky nechte klidně postaveny trvale ve vodě. Až nahoru se dostane skutečně jen to, co je potřeba. Navíc máte jistotu, že je stále zalito akorát. Zlepšovák je vhodný pro ty, kteří používají uvedené výsevní misky. Ti jistě zamezení jejich praskání a lámání ocení nejvíce a přínos bude zásadní.

Těším se na vaše ohlasy a přeji úspěšné pěstování. A někdy při dalším pokračování „Trafačkovo zlepšovny“ na slyšenou.

zpět

Text a foto
Ing. Petr Trafina
petr.trafina(zav)gmail.com
KK Čelákovice

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630