Hůlky

Když v rukou dirigenta pomáhají symfonikům zvládat Novosvětskou, jsou bezesporu elegantní. Sluší i stařečkům, co jimi bojovně mávají na tu mladou holotu svištící na trialu chodníkem, sluší Krakonošovi, kouzelníkovi, čarodějnici, pastevci, Poirotovi, bez hůlky by nebyl pan Tau, patří fazolce i rajčeti, ale když se o hůl opře kaktus, je to pohroma! Obzvláště elegán polyancistrus! Tedy Sclerocactus polyancistrus! Ten co je naondulovaný s ostny jak po natáčkách, k čemu háky vlastně slouží? Chystal si v té suché zemi přilepšenou masožroutstvím? Na stovky háků a háčků chytat ještěrky?

Kolikrát chytil mě! Jednu ruku, a když nebyla při druhé pinzeta, chytil i zachránkyni, co šla té první na pomoc! Pak už jsem jen vzteky zaťal zuby, rval prsty, buď kůže zlomí hák, nebo hák protrhne kůži. Kolik potupných jmen dostal, kolik návštěv pochytal! A k tomu se začal hrbit jak čaroděj. Navrch je bojovník, to ano, ale uvnitř má svalovinu jak blátíčko, jak je slunce níž, hned se nahrbí jak ti mladí třasořitkové s nepevnými zády od válení. A přece rovná záda a šíje žen je pravá elegance! To je víc než hbité prsty s chytrým mobilem, to je víc než nalepené šrafované nehty, víc než bůhvíjaké tetování.

Tak co s hrbáčem? Věčně jej otáčet jak na hrnčířském kruhu? Vždyť on se hrbí i v zimě kdy je zandaný a nepřístupný. Přece mu nedám hůlku s barevnou mašličkou, jak bych to zdůvodnil? Že jsem něco zanedbal, že je to věchýtek, protože jsem jej neposlal na pořádnou vojnu a raději platil profíkům? Jednou přišel čas, kdy jsem musel rozhodnout. Hůlku nebo půjdou pryč!

Nakonec jsem dal každému ne jednu ale tři a pěkně z ušlechtilého kovu, utajené jak si zaslouží. Z nerezových svařovacích elektrod jsem odbouchal strusku, vybrousil špice a pěkně pod ostny, těsně na epidermis jsem je ze tří stran zapíchl do kořenového balu. A bez mašličky!

zpět

Miroslav Naxera
naxera.miroslav(zav)volny.cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630