Sbírky našich členů - Petr Zeman
Spolek pěstitelů kaktusů Chrudim

Petr Zeman

Počátky mého kaktusaření můžu datovat do nejútlejšího dětství, kdy jsme s bráchou a rodiči jezdili za strejdou do Ústí nad Orlicí, kde měl ve fóliáku menší, ale pěknou sbírku kaktusů. A tak jsme občas od strejdy vyloudili tu kytku, tu odnož no a tak to začalo.

Gymnocalycium quehlianum

Gymnocalycium spegazzinii

Kaktusům se ze začátku věnoval především brácha, je o pět let starší a měl víc rozumu. Jinak počátky mého vlastního kaktusaření sahají do doby, kdy se brácha odstěhoval. To mi bylo kolem 15 let a začal jsem se o kytky starat sám a dělat první pokusy s výsevy.

Výsevy

Jelikož stále patřím mezi nejmladší kaktusáře, je mi 26 let, tak mám nutkání všechny své starší kolegy dohnat a tak poměrně dost vysévám. Snažím se nespecializovat, pěstuji od všeho něco. Zatím mám dost místa, protože stíhám s předstihem budovat nové skleníky.

Petrovo království

Pohled do sbírky

Sbírku mám přibližně na 50 m, ale větší část tvoří 2-6 let staré kytky z výsevů, takže se u mě najdou i nějaké ty přebytky.

Výsevy

V minulých letech se mi podařilo vycestovat za kaktusy do Ameriky. Navštívil jsem centrální Mexiko, Kalifornský poloostrov a dvakrát Argentinu. Ze svých cest jsem si přivezl hromadu zážitků a zkušeností, které už nesou první ovoce v mé sbírce.

Astrophytum capricorne v. minus

Stenocactus ochoterenaus

Vždycky po ránu nebo v podvečer, když už není ve skleníku takové horko, si otevřu lahváčka, koukám na kytky a vzpomínám, kde jsem to všude byl a že by nebylo špatný zas někam vyrazit.

Melocactus sp.

Sbírku mám umístěnou u svého baráčku v Sezemicích. Bude-li mít někdo zájem se ke mě podívat, rád ho tu uvítám. Pro domluvu pište na email sezema(z)seznam(t)cz,

zpět

S Petrem si povídal a ve sbírce fotografoval
náš zájezdový referent, Vojtík Hamáček

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630