Smutná zpráva

V noci z 18. na 19. října 2014 zemřel ve věku nedožitých jedenapadesáti let náš kamarád Vlaďa Zatloukal, kterého mnozí z čtenářů novin znali jako zkušeného kaktusáře a milovníka ariáků, a někteří i jako dobrého parťáka na cestách po kaktusových nalezištích v Mexiku nebo USA. Jiní zase jako milovníka netřesků, za nimiž v posledních letech cestoval do končin sice méně vzdálených a exotických, ale zato se stejným a možná ještě větším zaujetím.

Milovníci exotických rostlin dodnes s nostalgií vzpomínají na sedm let, během nichž Vlaďa vydával časopis „Svět exotických rostlin“, periodikum vysoké kvality v nádherné grafické úpravě, nesoucí právě jeho nesmazatelný rukopis. Časopis nebyl svou kvalitou dodnes překonán, a je velká škoda, že Vlaďa tehdy neměl dostatek času jej dál vydávat.

Vlaďa Zatloukal byl člověk pestrých zájmů. V posledních letech žili se svojí manželkou Andreou na venkově v Oprostovicích, kde vybudovali kromě půdního kaktusového skleníku i řady pařenišť pro jejich letní kulturu, a podařilo se jim vytvořit i velice přirozené prostředí pro jejich stále se rozrůstající sbírku netřesků.

Pracovali jsme s ním na přípravě naší společné knihy „Pestrý svět sukulentů“. Během této doby se naše dlouholeté kamarádství ještě prohloubilo. Navíc během přípravy knihy Vlaďovi ostatní sukulenty natolik učarovaly, že vedle sbírky kaktusové začal s obrovským elánem budovat i její „zelinářskou“ část. Jezdili k nám pro kytky, které pak doma sázeli do nádherné keramiky, kterou s Andreou vyráběli ve vlastní dílně, postavené v podloubí jejich starobylého statku.

Vlaďa byl člověk velice činorodý a své vize pokaždé zhmotnil v něco skutečného. Hodně času musel věnovat prosperující tiskárně v Přerově, jíž byl spolumajitelem, a zbytek pak spravedlivě rozděloval mezi své koníčky. Bylo pro nás záhadou, jak to vlastně stíhá, zvláště když všechno vždycky dělal s rozvahou a v naprostém klidu a pohodě.

Mnohé jeho plány zůstaly nedokončeny, mnohé vize neuskutečněny, protože mu to krutý osud už neumožnil. Jsme rádi, že jsme jej poznali a měli tu možnost s ním i na některých věcech pracovat společně. Že jsme se s ním v tom velkém světě naštěstí neminuli v prostoru a čase. Moc nám tady chybí.

zpět

Ivana a Jirka Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
Foto Ivana Jandová a Pavel Pavlíček
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630