Echinocactus horizonthalonius VZD 360

Vzpomínám na porevoluční čas, čas prvních svobodných výjezdů do domoviny kaktusů. Tenkrát jsme přírodu milovali trochu jinak, když jsem slýchával, „nebudeme tam jezdit rabovat, jde o to přivést alespoň pár semen, ta u nás rozmnožit, aby se co nejvíce rostlin dostalo mezi lidi. Asi jsem si tohle vzal příliš k srdci, když rozdávám za babku tak excelentní rostliny jakým je Echinocactus horizonthalonius VZD 360. Ten se také objevil v loňské nabídce rostlin Chrudimský kaktusář. Způsobilo to pořádný poprask. Původní sběratel pan Vaško se ohradil, že není možné, aby rostliny někdo měl, protože semena nikomu nedával a navíc špatně klíčila. Kdo je tedy má, je podvodník! Naznačil pan Vaško.

Sluší se tedy ode mne, ba je přímo mou povinností, abych původ mých rostlin doložil. Z tohoto katalogu jsem semena zmíněných rostlin objednal.

A to pod objednacím číslem 784


Pan Vaško mně tuto položku spolu s dalšími objednanými obratem poslal. Tenkrát, tuším, ještě s písemným dodacím listem. Z položky 784 jsem z dvaceti semen získal tři semenáčky, dnes mám pouze dvě dospělé rostliny již třetím rokem rodící. Ve sbírce se jedná o mimořádně pěkné rostliny a nezapře se příbuznost s rostlinou VZD 359, kterou mám bohužel jen jednu.

Echinocactus horizonthalonius VZD 360, Delavare Mts., Culberson Co., Texas

A toto je příbuzná rostlina Echinocactus horizonthalonius VZD 359,
Road 652, Culberson Co., Texas

Ještě jednou VZD 360, se které jsem smyl ozdobnou vatu,
a tím jsem si příbuzenství těchto dvou taxonů potvrdil.

Echinocactus horizonthalonius VZD 359 v době květu

Dvě rostliny Echinocactus horizonthalonius VZD 360 v květu

Je také radno říci, že asi před šesti lety jsem pana Vaška vzal domů na nocleh. Ráno když jsme rostliny prohlíželi, mně pověděl, „buď rád, že ty VZD 360 máš, moc jich není, je to lokalita jen pár mil od VZD 359 a ty máme jenom tří v republice, já ty a Roman Čermák.

Dlužno také říci, že onu položku 784 (VZD 360) posílal pan Vaško na objednávku rovněž mým kamarádům z Rakovníka.

A z tohoto katalogu mám další plodící rostliny:

Echinocactus horizonthalonius VZD 326

Echinocactus horizonthalonius VZD 293

Echinocactus horizonthalonius VZD 257

Echinocactus horizonthalonius VZD 269

zpět

Miroslav Naxera
e-mail: naxera.miroslav(zav)volny.cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630