Náš krajan Karel Kníže oslavil
v Jižní Americe cumpleaños 73 let

Je to neúprosná věc, jak věk utíká, nejde to zastavit, nejde to vrátit. Jak je dávno, co jsme spolu s KK jezdili podél Huallaga, Marañon, Amazonas v severním Perú. Byly to nádherné časy, rozpustilé, rozmarné, rozdivočelé. Tehdy jsme měli všechno, hlavně tu sílu kypícího života v Latinské Americe, psala se léta osmdesátá minulého století. Celej ten světadíl byl ve velkém přerodu, všude něco nového. Nicméně to všechno bylo jaksi panensky nové, z lehka jen načaté. Touristi sotva vystrkovali růžky, báli se Rudé Stezky. Ale ta byla kdovíkde. Byla to nádhera, když jste v každé vesnici, v každé chalupě potkali prosté lidi, kteří vám nabídli svoji postel, svoje pečená morčata, svoje chudé jídlo, a nemuseli ste se bát, že vás nějak podvedou, okradou, zabijou. I ta Rudá Stezka byla vlastně jen partou zdivočelejch veselejch mladíků, s kterejma jsme zahulili…

Karel Kníže

Dneska je všechno jinak, a asi ne směrem k lepšímu. Z Perú se stala zem závislá na exportu vytěženejch hrubejch surovin. Jak říká Karel, kdybychom nemohli vyčerpávat suroviny, okamžitě stát zkolabuje. Proto Karel funguje v místních a státních organizacích, které se snaží rozumně těžařské monopoly limitovat, usměrňovat. Bojovat s molochem ekonomických obrů jde však velmi obtížně.

Karel nepochybně patří k největším českým kaktusářům. Jeho polní práce, sběry a výzkumy nemůže dneska nikdo podobným způsobem realizovat. Za léta (od roku 1968) procestoval, prozkoumal a zdokumentoval obrovský areál Americas. To si totiž nikdo z nás nemůže dovolit. On tam žije téměř padesát let, vytvořil si tam rodinu a spoustu lidí kolem, a hlavně je ekonomicky soběstačný. To si sotva umíte představit.

Jistěže jezdíme dneska na výlety kam chceme. Ale to neznamená, že za pár dních „průzkumem bojem“, poznáme krajinu a vztahy a poměrné relace v ní. Teprve když v té zemi a krajině žijete více let a soustavně ji pozorujete, začnete spoustu věcí chápat. Vědecké výzkumy potřebují mnoho let na ozřejmění si základních vztahů, to platí ve všech disciplínách, a v přírodních zejména. Je to moc složitý princip poznávání, dejme tomu, že se chápání toho obrovského komplexu Přírody pomalu (příliš pomalu) vylepšuje.

Karel Kníže s manželkou

Nehodlám tu vypočítávat zásluhy a úspěchy našeho krajana Karla Knížete. Několikrát jsme se neschodli v názorech. Ale přes 40 let se známe. Můžete mu napsat sami a poprosit o jeho laskavost a nabídku katalogu, nabídku jeho zkušeností. Ale pamatujte. V dnešní době, nelze do EU zasílat rostlinky či semena jen tak. Má to svoje velká omezení.

A to už vůbec nechci dělat někomu reklamu. Nicméně, když dostanete cokoliv z autentického zdroje, má to stonásobnou cenu, než přežvejkanej, několikanásobně přemnoženej materiál s velkou jmenovkou, ale houfně přesejvanej, nabízenej na krámě, a pro nás botaniky… bezcenej.

Karel Kníže s rodinou

Velká rodina K. Knížete žije spokojeně blízko města Lima, v Cieneguilla, mírná aktivita v cactus-bussines je stále neutuchající.

Zdraví vás
Jan Říha

P.S. V pátek mi došlo psaní, které čtenářům nabízím k náhledu:

From: Karel Knize
Sent: Friday, October 03, 2014 11:05 PM
To: Jan Říha
Subject: RE: Carlos cumpleaños

Honzo,
Jsem tady v Americas Latino 47 let presne, cumples mám 07.10. 2014, vubec se mi to nezda, jak to ubehlo. Predstav si, ze si pamatuji na ruzne detajly! Dva Astr. asterias co jsem dostal ze Svycar v roce 1956! a prines ke Trem bojovnikum, kde se schazeli kaktusari, tam jsem poznal Subika, Pazouta, Valnicka. To je co. Kdyz jsme byli loni v Praze, tak jsme tam zasli. No to je skoda, co z toho udelali.

Co jsem ti chtel rici, neni to nejake chlubeni, ale v nedeli (28.09. 2014) jsem se vratil z Evropy do Peru (chtěl jsem zaletet do Prahy za tebou), protoze v pondeli tento tyden jsme tady doma meli obrovskou navstevu: 60 lidi od statu, Ministerio de Agricultura, Min. Medio Ambiente, SUNAT a Regionalni zastupci. Vsechni co pracuji u statu. Ja mel 2hodinovy projev (vseobecne rikaji, ze jsem dobry comunicator). A tak jsem mel tady rec, co jsem udelal pro dobro v J. Americe a jaky to ma vyznam pro Peru.

Jen tak s asi 5-6 body o vsem a jaky to ma vyznam, co do budoucna atd. Clovece me placali 10 minut! dotazy a podobne, take to bylo v ramci CITES. Urcite to bude mit ozvenu, protoze na tom svete je to jinak, nez to nekdo naplanoval, Dobre,ale jaky je výsledek? Ani v Evrope to neni fit, a ve svete už vůbec ne.

Vcera jsem dostal 100 mailu z Peru, a dnes 15 z celeho sveta, natacelo se vse i moji rec. Takze to bude zverejnovane. V podstate jsem nikoho neposlal, tam, kam by mel jit a byt, nybrz vse vecne, a jednoduse, jak to plyne.

Pani moje, Blancita, mi prinesla prima trago, abych se uklidinil. To byla moje paga.

Zdravim Karel
karelknize(zav)gmail.com

 

zpět

Jan Říha
E-mail: riha.j(zav)sendme.cz

 
 

Související články

Jak jsem poznal Karla Knížete (04/2006)
Karel Kníže – sedmdesátiletý (12/2011)

© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630