Prázdniny 2014 ve sbírce u Pavlíčků

V červnu bylo několik vražedných tropických dnů. Měli jsme výstavu na Chrudimském náměstí, hezké prostředí, město nám postavilo velké stany. Tam kytky i pěkně kvetly, ale když se po týdnu dostaly opět do skleníků a ostré slunce se do nich opřelo… Řeknu vám, člověk by zaplakal. Týden v relativním stínu a pak dva dny ostrého světla a horka – lofoforky ale i třeba gruzoni dostali takovou ránu, že se jen těžko budou vzpamatovávat. A to si myslím, že už jsem dost zkušený pěstitel – no a udělám takovou chybu.

Rány po výstavě

Zato astrofyta, ta jsou proti našim chybám tolerantnější. Kvetou a dělají radost několikrát za sezónu. Podívejme se na některá z okruhu Astrophytum capricorne. A. capricorne var. minus je u nás známější pod zavedeným jménem minor. Správné jméno je ale minus, má časovou prioritu. Tohle si chovám pod číslem PP 453, našel jsem ho u silnice MEX 40, na KM100, západně od Saltilla v Coahuila. Var. minus se snadno pozná, v porovnání s typovou varietou je o dost menší, má slabší trny, které jsou mnohem početnější.

Astrophytum capricorne var. minus PP 453

Nalezištní formy se od sebe někdy docela liší, to ale ocení spíše ti, kteří se na pěstování těchto kytek trochu specializují, mohou ty rozdíly snadno vypozorovat. Další stejná varieta roste velmi početně na úbočí kopce El Pilar, semena pocházejí od Stevena Bracka (SB 1171)

Astrophytum capricorne var. minus SB 1171, El Pilar

Nominátní varieta – tedy Astrophytum capricorne var. capricorne – se od var. minus liší robustnějším vzrůstem, méně trny v areole, a trny jsou častěji silné, tvrdší, v úžlabích mezi žebry pak areoly rezatí. Podíváme-li se ale na další obrázek, pak zjišťujeme, že někdy není jednoduché spolehnout se při určení jména jenom na jeden markant, podle mého soudu rostlina na obrázku je jasný minor, ale ejhle, mezi žebry se zahnědlé pruhy objeví. Nic není jednoduché.

Astrophytum capricorne var. minus

A že prázdniny u Pavlíčků nejsou jen o kaktusech, ale i jiných zábavách – to ukazuje obrázek našeho malého Ondry (budou mu 4) s kapitálními úlovky ze závěru prázdnin. V pozadí ovšem kaktusy chybět nesmí.

Ondra s kapitálními úlovky

Jak dlouho to je, když jsme skleníky otevírali (1. 5. 2014)? A už máme v dohledu další akci, zamykání sezóny, která se koná vždy poslední sobotu v září. Na burze kaktusů nyní vypukne překvapení, maďarský pěstitel zabírá celé přízemí na druhé straně objektu (tedy tam, odkud se nanášejí rostliny), takže akce se opět o docela velkou plochu rozrůstá.

Na akci se budou také prodávat nové knihy, jak monumentální práce česko-japonského autorského páru o japonských hybridech, tak i od Gryma kniha o Lofoforách.
Horší je to ve městě s ubytováním, Chrudim je úplně plná. Možno vyzkoušet i možnosti ve 4 km vzdálených Slatiňanech. A přednášky – ty určitě pobaví nejen díky zvučným jménům přednášejících, ale i výběrem skvělých témat. Uvidíme se?

  Program přednášek:
14.30 Úvodní slovo - předání ceny Zlatý Alberto  
15.00 Andrzej Mucha – Bolivijské a peruánské parodie
15.30 Jiří Kolařík - Kvetoucí Patagonie ve zkratce
16.00 Záhora Jarda – Echinofossulocactus = Stejnokaktus?
16.30 Petra Tvrdíková - S gymnofilem v Argentině (nekaktusářský pohled na cestování po kaktusech)
17.00 Jaroslav Šnicer - Když to nejde předkem, půjdem na to zadkem (další povídání o dobývání Aztekium valdezii)

A ještě něco – katalog vyjde jako obvykle v listopadu, na webu i na papíře. Ve stejnou dobu by měl vyjít i ATLAS, který si u nás můžete už dnes objednávat.

Tak zase za měsíc – Pavel Pavlíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630