Červen 2014 ve sbírce u Pavlíčků

Červen, na kvetení je trochu skoupější, než květen, ale i tak je co fotit. Docela zajímavě vypadají rostliny Digitostigma (Astrophytum) caput-medusae, které za těch pár let co je pěstuji, zmohutněly ve svých kaudexech na průměr okolo 6 cm.

Digitostigmy

Obecně se má za to, že jsou to rostliny, kterých ve sbírkách spíše ubývá, ale u nás rostou na nejteplejším místě ve skleníku velmi dobře. Bohatě kvetou a dávají množství semen, na druhou stranu však méně, než si žádá poptávka, takže je třeba každoročně další semena přikupovat. Nutno dodat, že roubovance asi 4x za zimu vydatně zalévám, aby rouby podložky příliš nevyčerpaly.

Echinocereus viridiflorus SB 876

Vyfotil jsem také jeden z mých oblíbených Echinocereus viridiflorus. Takhle to dopadne, když člověk včas nesklidí semena. Ta vyklíčila jako z praku, a vůbec si nestěžovala na to, že prostředí není dostatečně sterilní.

Echinocereus

U této rostliny mám jmenovku E. triglochidiatus var. gonacanthus. Je to sice krásná kytka s krásným květem, ten však rozhodně nepatří ke skupině triglochidiatus. Takže to vypadá na nějaký mimomanželský sex, maminka se nám někde spustila. Semínka jsem sice získal z renomovaného zdroje…

Další obrázek představuje Echinocereus triglochidiatus SB 201. Jeho květy přesně ukazují, jak mají rostliny z tohoto okruhu kvést. Ta barva je nezaměnitelná.

Echinocereus triglochidiatus SB 201

Skupina triglochidiatus, i když naznačuje, že stonek by měl být ozdoben třemi trny v areole, je v otrnění velmi proměnlivá. Některé rostliny mohou nést trn jenom jeden, kytky z jiných nalezišť zase mnohem víc. Některé rostou jako pár cm. široké a vysoké stonky, jiné mohou tvořit i metr vysoké trsy. Jenom z nalezištních forem by se dala utvořit docela různorodá sbírka mrazuvzdorných rostlin.

Thelocephala aerocarpa PV 1909

Neodpustím si, abych nezařadil opět nějaké čilany. Na prvním obrázku je Thelocephala aerocarpa PV 1909, ze semen známého pěstitele Petra Pavelky. V přírodě je to miniaturka, s hlavičkou jen kousek nad terénem, ve sbírce se přece jen trochu protáhne.

Pyrrhocactus hankeanus PV 1942

Další rostlinka ze stejného zdroje je Pyrrhocactus hankeanus PV 1942. Komu by neučarovalo temné tělo a fantastické otrnění.

Pestrý svět sukulentů

Na téhle fotce nevidíte dceru Pavlínu, ale vidíte moc hezkou knížku, která je stále v prodeji, a která je přímo přepychová svým obsahem i provedením.

Pediocactus paradinei PP 771

Dnešní povídání skončíme dvěma obrázky Pediocactus (dříve Pilocanthus) paradinei. První obrázek s pěkně žlutými květy představuje kytku, kterou jsem vypěstoval ze semen, jež jsem v přírodě nalezl v roce 1990, eviduji ji pod číslem PP 771. Druhou rostlinu mám pod číslem pana Ralfa Peterse z Albuquerque v Novém Mexiku (RP 80), tyhle kaktusy mají mnohem tmavší květy, poněkud do hněda.

Pediocactus paradinei RP 80

V září zase na shledanou – Pavel Pavlíček
 

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630