Svátek sukulentů v Brně se blíží
Botanická zahrada Masarykovy univerzity bude opět patřit
sukulentním rostlinám

Skleníky Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (roh ulic Kotlářské a Veveří) v září po roce znovu přivítají velkou výstavu kaktusů, sukulentů, tilandsií a dalších exotických rostlin.

Výstava tentokrát potrvá od 12. do 19. září 2014 vždy od 9 do 17.30 hodin. Záměrem pořadatelů je představit sukulentní rostliny z nejrůznějších koutů světa v jejich tvarové rozmanitosti a překvapivé mnohotvárnosti.

Výstavní expozice sukulentů

Větší prostor letos vystavovatelé věnují sukulentům pocházejícím z jihu Afriky a rostlinám vhodným pro tvarování ve stylu bonsají. Jde o velmi rozsáhlou a rozmanitou skupinu rostlin, která je mezi sběrateli a pěstiteli velmi oblíbená. Také letos si návštěvníci mohou prohlédnout, mimo mnoha jiných zajímavostí, například unikátní kolekci různých druhů stapéliovitých P. Hanáčka, část sbírky J. Glosera nebo B. Vrškového, kteří své výpěstky obvykle vystavují jen na této výstavě.

 

Kolekce epifytů

 

Výstavní expozice

Výstava se ale neomezuje pouze na klasické sukulenty. Specializovaní pěstitelé z Moravy, Čech a odborníci z Botanické zahrady Masarykovy univerzity vystaví téměř 500 rostlin. Od miniaturních mexických kaktusů, unikátních afrických a madagaskarských sukulentů, „živých kamenů“, rarit rodů Avonia, Aztekium, Ariocarpus, Pachypodium aj., po bromélie rodu Tillandsia a jiné epifyty.

Kolekce rodu Lithops

Své výpěstky a přebytky přivezou mimo již výše zmíněných pěstitelů další specialisté, např. P. Heřtus, Z. Ježek, O. Potyka st. a O. Potyka ml., E. Sedlák nebo manželé Tomandlovi. Na akci se významně podílí i Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno. Výstava je ojedinělou příležitostí vidět na jednom místě množství rodů a druhů sukulentů z nejrůznějších čeledí a světadílů v kulturním prostředí botanické zahrady. Vstupenky umožňují prohlídku všech jejích expozic. Děti, studenti a senioři mají slevu na vstupném.

Výstavní expozice sukulentů

Návštěvníci si kromě sbírkových rostlin prohlédnou také několik desítek velkoformátových fotografií s přírodní tématikou Kouzlo hmyzí říše. Sukulentům budou věnovány také informační panely s dalšími fotografiemi a doprovodnými texty.

Výstavní expozice sukulentů

Protože jde o výstavu prodejní, mohou si zájemci doplnit svoje sbírky o nové rostliny za velmi přijatelné ceny. Nabízen bude široký sortiment semenáčů i dospělých sbírkových exemplářů (sukulenty včetně kaktusů aj.) z přebytků pěstitelů včetně mrazuvzdorných sukulentů a rarit jinde nenabízených.

Výstavní expozice mesemb - kvetoucí Pleiospios

Úlohou výstavy je také osvěta – proto nebude chybět například ukázka odborné literatury. Přítomní pořadatelé (manželé Tomandlovi) poskytnou zájemcům pěstitelské rady a pro skupiny, např. školní třídy, zajistí průvodce výstavou s populárně vědeckým výkladem. Fotografie z minulých výstav jsou umístěny na webových stránkách www.sukulentar.cz.

Výstavní expozice sukulentů

Doprava: pěšky z centra cca 15 minut, tramvají č. 12 z hlavního autobusového nebo vlakového nádraží, výstup na Konečného náměstí přímo u vchodu do botanické zahrady, doba jízdy 10 minut. Autem – parkování např. na parkovišti u právnické fakulty MU, potom pěšky 5 minut k botanické zahradě.

Plakát k výstavě v PDF

Ilustrační fotografie jsou z minulých výstav sukulentů v Brně.

zpět

Kontakt na organizátora výstavy:
Adolf Tomandl
tel. 739 965 177
nebo 582 338 360 (po 20 hodině)
E-mail: atomandl(at)seznam(dot)cz
www.sukulentar.cz  

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630