Houby – to je prevít

Zná někdo ze čtenářů řešení? Radu?

Napsal nám pan Boháč:

Nechci zdržovat, ale protože mě to trápí již delší dobu a zatím jsem nikde nenašel žádné vysvětlující info, rád bych se Vás zeptal, zda nevíte, co způsobuje téměř „bleskový“ úhyn kaktusů, včera ještě krásně zelený vykazující bezproblémový růst a dnes hnědý, upadávající ostny, plný vody. Na kořenech ale v podstatě žádné změny, bílé a pevné. Rostliny okolo v pořádku, zatím.

Vše pěstuji pouze v minerálním substrátu (zeolitová báze). Momentálně jsou i v suchu, větrání zajištěno celé vegetační období, otevřená okna a 4 velké větráky. Dost mi to postihovalo echinofossulokaktusy, teď se to pustilo do thelokaktusů. Jak s tím prevítem bojovat? Nedělá to rozdíl mezi semenáčkem a starší sbírkovou rostlinou.
Děkuji Vám za každou odpověď.

Pokusil jsem se reagovat: Pokud se to děje v otevřeném prostředí, pak to je asi díky plísním ze vzduchu, u mě se to stává taky. Hlavně po dešti, kdy jsou póry otevřené a je teplo… Ve skleníku jsem se s tím nesetkal. Vaši otázku se pokusím položit v novinách. -PP-Kaktusy mám stabilně na jednom místě v celoročním polykarbonátovém „skleníku“ 6x6x3 m, zvedací střecha cca 30 cm v celé délce, otvírání boků, a nad tím otáčivé 4 větráky průměr 40 cm, větrání z mého pohledu dostatečné (snad). Když je vše otevřeno a zapnuto dá se říci, co je venku je i uvnitř z hlediska teploty i vlhkosti, v podstatě nemlžím, rostliny dostávají zálivku pouze spodem, momentálně jsou „suché“. Wuxal super, teď zkouším Fertigrin (obsahuje stopu síry proti plísním).

To „něco“ se specializuje především na echinofossulokaktusy, přišel jsem během jedné sezony o cca 200 ks krásných sbírkových rostlin. To ještě byly zasazeny do standardního substrátu typu lit. rašelina, B- substrát, písek, antuka, tedy běžná kaktusářská míchanice. Měl jsem podezření na tento substrát, proto jsem kompletně začal předělávat sbírku na minerální. Chvíli byl klid, loni se „to“ objevilo znovu.

Vše, včetně kořenů „peru“ do čista (jak pro akvárko) a asi to není moc platný, zvažuji investici do UV zářivek na sterilizaci prostředí. Až se „to“ znovu objeví, pošlu Vám foto. Ty včerejší incidenty už skončily v bioodpadu, který dnes ráno odvezly technické služby. Momentálně nemám nic k focení.

Astrofyt, ferokaktusů, turbinikarpusů, echinokaktusů, bohužel už ne thelokaktusů, si to zatím nevšímá. Včera večer jsem aplikoval Rovral flo, předtím jsem používal Previcur a „zbytky“ Fundazolu, tak uvidíme.

Je to divné, už mne napadá jen přemíra hnojení. Efsl. u mne patří k těm nejodolnějším, taková ta „horní“ hniloba si u mne hledá jen pod širým nebem, a většinou echinocereusy, eskobárie…

Ale třeba má někdo ze čtenářů podobný postřeh a bude reagovat úvahou či radou?

zpět

Text
p. Boháč, Pavel Pavlíček

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630