Prosinec 2013 ve sbírce u Pavlíčků

Nejdříve tuto rubriku musím využít k tomu, abych všem čtenářům ze srdce popřál klidný a spokojený Nový rok, a zejména mnoho hezkých chvil strávených při pěstování našich kytiček.

Ve chvíli, kdy píšu tyto řádky, bych mohl říci, že letošní zima zdá se mi poněkud podivná, a tak jsem si vzpomněl na vtípek, který se v těchto novinách objevil asi před deseti lety. Člověk by nevěřil, jak dlouho už ty naše noviny vycházejí.

V prosinci bylo dost slunečných dnů, kvetly klasické zimní květy na Mammillaria hernandezii či na M. sanchez-mejoradae, kterou můžeme vidět na obrázku. Byli jsme před pár lety těsně u lokality téhle miniaturky, ale rančer nebyl doma a zaměstnanec nás nemohl na oplocený ranč pustit. Tak jsme zůstali před bránou, a věřili jsme, že někdy příště…, žel to příště se už (alespoň v mém případě) nekonalo.

Mammillaria sanchez-mejoradae

Přelom roku, to pro mne vždy znamenalo čas výsevů. V této době je ovšem ještě příliš málo světla na výsev pod přirozeným světlem, využívám proto zářivek. Výsevy na okně – to necháme raději na březen nebo duben. A čas výsevu? Pro ty, kteří úspěšnost výsevu nechtějí nechat náhodě, snad poslouží i tento odkaz, který doporučuje vysévat asi tak 14 dnů před úplňkem. Pro první měsíce roku 2014 tedy zhruba vždy na přelomu měsíce. Škoda, že není dost času tuhle „pověru“ solidně hodnověrnými pokusy ověřit. A nebo, někdo ze čtenářů snad nějaké zkušenosti má?

Pro ty, kdo se chystají vysévat, jsme připravili novou službu. Nabízíme z 163 - výsevní substrát 0,8 l (28 Kč), který je namíchán ze 4 složek, a už prosetý na max. granulaci cca 3 mm. Složen je ze 2 dílů bratčického písku (Brňáci na něj nedají dopustit), z jednoho dílu výsevního rašelinového substrátu Klasmann (viz odkaz na pdf dokument), dále je tu jeden díl zeolitu a jeden díl antuky.

Do nabídky zboží pak nově řadíme:

z 160 - Miska na výsevy s průhledným víčkem transparent + 12 x květináček 4 x 4 cm plus sáček s výsevním substrátem 0,8 l (55 Kč).

z 161 - vanička 250 ml, s průhledným víčkem, 5 kusů (20 Kč).

z 162 - 5 ks vanička s průhledným víčkem 250 ml., výsevní substrát 0,8 l (48 Kč).
Rada: do každé vaničky nalít 1 květináček 4x4 cm vody a vsypat 2 vrchovaté květináčky 5x5 cm výsevního substrátu, urovnat povrch, zapíchnout jmenovku, rovnoměrně vsypat cca 50 až 100 semen, zavíčkovat a uložit na místo bez přímého slunečního osvitu.

Mějte se hezky a za měsíc zase nashledanou – Pavel Pavlíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630