Popelničák č. 3 – Pediocactus knowltonii
aneb Moje první roubování

Možná tomu nebudete věřit, ale svých prvních 30 let kaktusaření jsem dospělé kaktusy nerouboval. Kaktusy, které se mi líbily, roubovat nepotřebovaly a ty, co potřebují, ty mi zas nic neříkají. Občas jsem si hodil nějaký semenáček na selenicereus hned po vyklíčení, to když jsem byl hodně nedočkavý. Ale toť vše. Dokonce, pokud jsem si odněkud něco naroubovaného přivezl, často jsem seřezával a zakořeňoval. Zkrátka roubované kaktusy se mi nějak nelíbily. Přesto jsem jednu výjimku udělal.

Bylo to v době, kdy už jsem byl zkušený kompostář a kýbelník. Své pěstební plochy jsem měl zarovnané ke své spokojenosti a na zájezdy do sbírek jsem díky tomu jezdil s vyloženě jednoduchým scénářem: Shlédnout, jestli něco dostatečně obyčejného a šeredného nepotřebuje zachránit, udělat si pár obrázků ze sbírky a nakonec si v prodeji vybrat jeden co nejobyčejnější kaktousek jako památku na sbírku (a taky ze slušnosti, abych se po té sbírce neproducíroval zadarmo). Pár mých kolegů už tento můj scénář znalo, občas si ze mě tropili legraci, ale občas mě i nenápadně následovali.

Pediocactus knowltonii

K tomu pediokaktusu jsem se dostal právě díky kombinaci obojího až v nejjižnějším cíli jedné naší moravské cesty. Krásná sbírka, spousta špeků ze severní Ameriky v prvotřídním provedení, estéti se mohli uobdivovat a já hledal kompost. Nic. Tak aspoň kýbl s odpadem. Jo, ten tam byl, ale v podstatě prázdný. A pak se ke mně najednou přitočil jeden dobrák a s poťouchlým úsměvem povídá prý, cože jsem si ten peďáček z kýble nevytáhl, vždyť se přímo nutí k záchraně? V ruce přitom držel zbytek něčeho, co bývalo rostlinou a co zákeřná hniloba téměř dokonale přetvořila. Ukaž, povídám, no jo, to naroubuju, přijal jsem kolegovu hru. Já, antiroubovák! Pohled majitele po mé obligátní otázce už snad ani nebyl „to je vůl“, myslím, že mít po ruce mobil, nejspíš by volal doktora Chocholouška rovnou.

Zprvu jsem si říkal, že to byl od kolegy dobrej fór a že se té nahnilé hmoty zase brzy zbavím, ale nakonec dojela až ke mně domů, já vzal pinzetu a kudlu a řezal a řezal a najednou ten úplný vršek byl zdravý a já si říkal, no do Prčic, a co teď s tím? Na co bych to měl posadit? Podnože doma žádné, gumičky tuplem ne. Pak mě napadlo, že by to vlastně mohlo být mrazuvzdorné a že se na skalce chystám umravnit nějaké opuncie. Tak jsem uřízl článek O. fragilis, zdála se mi nejlepší. Přeřízl jsem ho a koukám, kde to má cévní svazky. Hm, asi 2 mm od kraje a ještě takové rozházené. Nějak jsem ten zbytek pediokaktusu k té opuncii připlácl, omotal nití a postavil do kouta fóliáku, ať se děje, co se děje. Dělo se. K mému obrovskému údivu se roub chytl, fragiliska zakořenila (to už ale bez údivu). Tak jsem se stal já, jehož dosud největší raritou ve sbírce byl asterias, majitelem jednoho roubovaného exempláře Pediocactus knowltonii. Roste si hodně pomalu, ale jistě, celoročně ve fóliáku a na jaře bývá pravidelně mým prvním kvetoucím kaktusem.
 

zpět

Text: Honza Čáp z Kratonoh
E-mail: cap.jan(zavináč)volny.cz

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630