Poprvé na zámku
(v Roudnici nad Labem)

Náš klub oslaví za pár týdnů 55. výročí jeho založení, ale už sedm let jsme doma naše výpěstky nevystavovali. Důvod byl prostý – nebylo kde, leda že bychom oprášili a novou přikrývkou opatřili fóliovník, který krátce po tzv. sametové revoluci podobnou situaci zachraňoval. Před sedmi lety jsme však měli štěstí – výstavy v zámeckém skleníku v Libochovicích nám zvedly návštěvnost záviděníhodným způsobem.

Výstava při vinobraní na zámku v Roudnici nad Labem (1)

Přesto mi to nedalo a v roce 2012 jsem napsal lehce kritický text do Roudnického zpravodaje a do týdne přišla, odpověď od kastelána, který pracuje jako správce jedné z významných částí panství rodiny Lobkowiczů. Dostali jsme nabídku vystavovat na nádvoří, a tak jsme se dohodli, že to zkusíme napřesrok při tradičním vinobraní. Ano byli jsme poprvé na zámku, ale tentokrát doma, v Roudnici nad Labem.

Výstava při vinobraní na zámku v Roudnici nad Labem (2)

Propagační výstava se uskutečnila v sobotu 14. září 2013 od 10 do 21 hodin na levém schodišti uvnitř nádvoří zámku. Schodiště široké 5,25 m má 27 schodů a 2 mezipatra (odpočivadla), přičemž na konci druhé plochy vedou dveře do levého křídla zámku. Před nimi jsme postavili „stánek“ s malým prodejem rostlin. Na schodiště jsme umístili 186 většinou velkých exponátů kaktusů, 67 sukulentů a 9 výstavních misek s netřesky a rozchodníky.

Výstava při vinobraní na zámku v Roudnici nad Labem (3)

Letošní vinobraní mělo mimořádné štěstí na přízeň počasí (bez deště, odpoledne až 21 °C), což se příznivě odrazilo na počtu návštěvníků. Naši expozici na schodech si prohlédlo nejméně 1 000 osob (poslední návštěvník odešel ve 20:15 h), a již v neděli jsme vyslechli kladná hodnocení této akce.

Výstava při vinobraní na zámku v Roudnici nad Labem (4)

Proto nevylučujeme možnost, že se na příštím vinobraní v Roudnici n. L. ukážeme znovu. Pokud se tak stane, bude schodiště a celá fasáda vnitřku nádvoří po rekonstrukci a naše K+S budou vystaveny v mnohem lepším prostředí.

Nakonec trocha historie, která nikoho nezabije: Zámek Roudnice, který sloužil jako hlavní knížecí a vévodské sídlo rodiny Lobkowiczů, se nachází asi 50 km severně od Prahy, vysoko nad řekou Labe v centru historické části města Roudnice nad Labem. Říká se, že jde o čtvrtý největší zámek v České republice. Má více jak 200 místností, masivní oboustranné vstupní schodiště, impozantní hodinovou věž, krásně zdobenou kaplí a zámecké divadlo.

Zámek v Roudnici nad Labem

Kromě hlavní budovy jsou jeho součástí i klášter, kostel, hospodářské a administrativní budovy a jízdárna. Po válce (resp. po roce 1948) objekt celých pět desetiletí sloužil jako prostor pro vojenskou hudební školu a kanceláře vojenské správy. Toto vše je již minulostí a zámek se díky původním majitelům krůček po krůčku vrací do podoby, která by opět mohla být chloubou celého regionu Podřipsko.

Text a foto:
Mgr. Jan Gratias
Roudnice nad Labem
e-mail: gratias@iol.cz

© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630