Kvetoucí echinocereusy

Obr. č. 1 - Echinocereus acifer

Echinocereusy jsou většinou roztahovačné roští, které potřebuje pořádné mísy, tedy hodně místa. A toho je u každého kaktusáře vždy nedostatek. Když se jim ale to místo dopřeje a objeví se záplava barevných talířů květů, každý by je hned chtěl. Aby pořádně kvetly, je potřeba je potrápit.

Obr. č. 2 - Echinocereus bristolii

Obr. č. 3 - Echinocereus triglochidiatus

Světlé, poměrně chladné a naprosto suché zimování je zárukou bohaté násady květů. Především ty mrazuvzdorné a zimovzdorné vyžadují velmi chladné zimování. Já pěstuji echinocereusy téměř od svého začátku, takže mnohé trsy už jsou skutečně letité. Některé jsou se mnou i více jak 30 let.

Obr. č. 4 - Echinocereus coccineus

Obr. č. 5 -  Echinocereus salm-dyckianus

Za tu dobu jsem také vypozoroval, že i v kultuře se některé druhy chovají jako v přírodě. Občas některá starší hlava v trsu odejde, ale po čase ze silných podzemních orgánů nebo od báze začnou vyrážet nové svěží hlavičky a dají základ novému trsu. Dříve jsem měl obavy, aby odumřelé hlavy nezpůsobily zahnívání zbytku rostliny ale zjistil jsem, že echinocereusy mají obrovské regenarační schopnosti a dokáží si ve většině případů sami zastavit i rozsáhlou hnilobu, postupující do těla třeba z květu. Dnes už odumřelé hlavy ponechávám v trsu, působí naprosto přirozeně a není vkusné je zařezávat či odlamovat. Mám tak trsy stejné, jako by byly v přírodě.

Obr. č. 6 - Echinocereus dasyacanthus

Obr. č. 7 - Echinocereus mathesianus

Mnohé druhy také vytvářejí jakési zemní oddénky, které se vytvářejí na zduřelých kořenech a z kterých v určité dostatečné vzdálenosti od mateční rostliny vylézá ze země nová rostlinka. Pozoroval jsem to například u starých trsů Echinocereus acifer. Tak se však mohou chovat pouze v případě, pokud jim dopřejeme nízkou, ale poměrně širokou misku nebo truhlík. Čím větší, tím lepší. Některé mám i v mísách průměru 30 nebo 40 cm.

Obr. č. 8 - Echinocereus mathesianus

Nejkrásnější jsou ale ty echinocereusy, které vydrží naši zimu a je možné je pěstovat na skalce celoročně. Takové rostliny jsou nádherně vytrněné, kompaktní a rostou navíc velmi pomalu. Největší radost nám potom udělají, když zimu úspěšně přežijí a nasadí na květ. To je potom hodně moc exotické parády. Nikdy se nepodaří dosáhnout stejného či podobného vzhledu u stejných rostlin pěstovaných ve skleníku.

Obr. č. 9 -  Echinocereus mombergeri

Obr. č. 10 -  Echinocereus papillosus

Ale i ty, které není možné pěstovat venku celoročně si zaslouží přes sezonu pěstovat venku. Nic jiného jim tento způsob nenahradí. Na jaře proto vynáším všechny mísy, květníky a kontejnery s echinocereusy ven ze skleníku a pěstuji je ve volné kultuře.

Obr. č. 11 - Echinocereus papillosus

Obezřetnost je na místě v době kvetení, kdy není úplně vhodné, aby do květů pršelo. Za normálních okolností by to měly vydržet, ale mnohdy se stává, že různé hnilobné a houbové spory jsou ze vzduchu spláchnuty vodou do květů a snadno napadnou touto cestou rostlinu. Pokud kvetou, je tedy lépe a jistější je ochránit stříškou. Já používám desky z polykarbonátu. Jinak jsou po odvětu (pokud nemají plody) již opět po celý rok ve volné kultuře, a to až do podzimu. V tu dobu začnou tvořit nejkrásnější a nejdelší trny. Je opět vhodné rostliny včas zakrýt, aby před umístěním na zimní stanoviště opět dokonale proschly. 

Obr. č. 12 - Echinocereus reichenbachii fitchii SB 861

Teplejší druhy je vhodné přenést dříve, ještě než začnou teploty klesat k nule. V minulém roce jsem takto přišel o mnohaleté trsy Echinocereus brandegei, každý měl tak 8 až 12 hlav a stáří kolem 20 roků. Teplejší zacházení se týká všech echinocereusů, které rostou na Baja California.

Obr. č. 13 - Echinocereus  subinermis

Tak posílám těch pár obrázků pro potěchu oka a připojuji také obrázky tří rostlinek Escobaria abdita, které letos prvně bohatě nasadily a začaly dnes kvést. Tak mi udělaly taky radost, akorát by to chtělo trochu více slunka, protože se spousta kytiček ne a ne pořádně otevřít.

Obr. č. 14 - Escobaria abdita

Obr. č. 15 - Escobaria abdita

Tak ať vám kytky krásně rostou!
Petr Trafina

Obr. č. 16 - Escobaria abdita rozkvetly o dva týdny později záplavou květů

zpět

Text a foto ve své sbírce
Ing. Petr Trafina
KK Čelákovice
e-mail: info@kaktusy.org
www.kaktusy.org  

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630