Ohlédnutí za loňskou sezónou

Před pěti roky, po přečtení mnoha článků a knihy pana Vereše jsem se utvrdil ve vytvoření venkovní výsadby sukulentních rostlin. Pár kytiček pro tento účel již bylo předpěstováno ve sbírce, přes sezonu do mrazů letněných, v zimě v nevytápěných prostorech, ty, u kterých jsem nechtěl riskovat ztrátu v temperovaném skleníku.

Výsadba je provedena u jihozápadní zdi do korýtka z polykarbonátu, jehož pruh je ohnut do podlouhlého U profilu. Je naplněno říčním pískem, jeho hrubší frakce byla dána na dno. Povrch je zasypán malými oblázky z pískovny.

Průběh zimy 2011-2012 se nevymykal jiným, ale na přelomu ledna a února uhodily holomrazy, kdy vymrzlo i ledacos nesukulentního. Nepodnikl jsem žádná zateplovací opatření a nechal na přírodě, ať provede přirozenou selekci. Co nepřežije, nemá tady ve volné výsadbě místo. Kytky přežily v pořádku, kvetly stejně bohatě jako jiná jara, pouze Gymnocalicium gibbosum v. nobile bohužel ani květ.

Na prvním snímku je celkový pohled v zimním období na zastřešení z polykarbonátu, pod které vítr sníh zafouká, takže kaktusy nejsou ani v zimě v suchu, stříška je na jaře a v létě odstraněna, před podzimními dešti je postavena na své místo.

Obr. č. 1 – Pohled na zastřešení z polykarbonátu v zimním období

Chystal jsem se dosadit E. roetteri (na snímku v květináči), byly vypěstovány od semínka ve skleníku a bez otužování vystrčeny ven k vysazení do volné kultury, bohužel k jejich vysazení již nedošlo a tak holomrazy -23°C trávily v kontejneru, jak je vidět na snímku. V krytých prostorech nikdy ani poupě, po prvním zimování venku vykvetly. Za slabinu jsem považoval poškození kořenů mrazem a zánik rostliny šířící se hnilobou. Vedle zasazený E. coccineus v. paucispinus. V pozadí Gymnocalycium gibbosum v. nobile, mezi roste E. chloranthus.

Obr. č. 2 – Echinocereus roetteri

Opuntia imbricata přístřešky již přerostla, je to severní forma ze semen z Coloreda, na zimu vždy ztratí vodu a boční větve se trochu svěsí; kolem koberec Delosperma nubigenum, která přes zimu téměř zmizela, ale koncem jara je jí vždy koberec.

Obr. č. 3 – Opuntia imbricata v zimě

Obr. č. 4 – Opuntia imbricata s  kobercem Delosperma nubigenum

Echinocereus viridiflorus je venku spolehlivá, otrněním a někdy i květem variabilní kytička, která se i mezi oblázky dokáže prosadit samovýsevem - kvetla snad více než jiné roky. Formy se středovým trnem jsou úžasné.

Obr. č. 5 – Echinocereus viridiflorus

Coryphantha nebo Escobaria vivipara, jak se komu zamlouvá jsou krásně kvetoucí rostliny, na kterých květ vždy překvapí, poupě je nevzhledné, nic neprozrazující o budoucí barvě květu, ani si ho nevšimnete - o to větší je překvapení.

Obr. č. 6 – Coryphantha vivipara a miniaturka E. dawisii

Vpravo od kvetoucích vivipar divoce otrněná miniaturka E. dawisii, světle otrněná je Coryphantha vivipara v. radiosa.

Obr. č. 7 – Coryphantha vivipara v zimě

Obr. č. 8 – Společné foto

Na závěr jedno společné foto, jak se námi obdivovaní mazlíci popasovali s pro nás krutou zimou, která je pro mnohé z nich naprosto přirozená. Vlevo dole v rohu Neobesseya missouriensis, vedle E. viridiflorus, uprostřed nejstarší E. triglochidiatus, které začaly kvést až ve venkovní výsadbě, za nimi E. reichenbachii v. minor, úžasně uhlazené malé kytičky, za nimi E. viridiflorus z jiné lokality a na konci další miniaturky E. triglochidiatus v. inermis.

Ať se daří v současné kaktusářské sezoně
při trávení času s naším společným koníčkem!

zpět

Text a foto:
Dobeš Radomír, Holašovice
E-mail: kaktus.radomir(zav)seznam.cz

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630