Fígl na zlepšení klíčivosti?

Dnes jsem slídil okolo roubovaných Mammillaria luethyi protože jsem je vloni sprašoval a rád bych nějaká semena vysel. Ve vaší nabídce semena nemáte a pochybuju, že je vůbec někdo nabízí. Já mám dvě rostlinky chrudimského prodejního skleníku a jednu odjinud. Ale asi to bude pořád jeden klon. Nicméně jsem našel 2 plody, a v jednom bylo 5 semen, ve druhém byly jen tři. Rostlinky jsou ale dosti seschlé, možná jak se napijí, objevím další plody. To by souhlasilo s tím, že je to asi jeden klon jako třeba u M. theresae. Ta má potom v plodu méně semen než po cizosprášení.

Roubovaná Mammillaria luethyi

Teď nevím co s těmi semeny. Vyséval jsem letos v průběhu ledna pod zářivky mimo jiné semena z M. theresae, co jsem vybral z kytek od Vás z Paso Coneto. Mám snad dokonce tři klony, takže semena dělají dobře. Loňské plody budu teprve vybírat. Jarek Mikuláš mi poradil, že mám ta semena zalít horkou vodou, aby klíčila.

V minulosti jsem se semeny před výsevem nic nedělal, a tak mám z 356 semen (316 semen klasické fialově kvetoucí formy a 40 semen albiflory opylené fialově kvetoucí) jednu jedinou pravokořennou kvetoucí kytičku, ze které mám nesmírnou radost. Říkal jsem si, než takovou mizernou klíčivost, tak to tedy risknu. Svařil jsem vodu v rychlovarné konvici, nalil jsem ji do hrníčku na čaj a semena v ní v papírovém pytlíku (abych je potom nemusel lovit) vykoupal. Semena vyklíčila velmi dobře! Mám z toho velkou radost, zvláště když máme doma děvčátko Terezku. Vždy když kvete můj nejmilejší kaktus, volám ji, aby se podívala.

Mammillaria theresae

A jaké máte zkušenosti s výsevy M. theresae a M. luethii vy? Moc by mě to zajímalo. V příloze posílám dva obrázky, když kvetl na mém semenáčku první a potom druhý květ. Semínky byla vyseta 13. 1. 2007, takže kvetla poprvé v 5 letech. Mám ji od výsevu samojedinou v šestce květináčku, v sopečném tufu. Obdivuji ji, jak to zvládla, že se tam sama neuchlastala.

Mammillaria theresae

zpět

Text a foto:
Ing. Petr Mlček
Šumperk

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630