Maihuenia patagonica jako kaktus moc nevypadá

…a manželka mi dodnes nevěří, že se o kaktus jedná.

Znáte to, všechno někdy začíná a všechno někdy končí. Tenhle minipříběh jménem Maihuenia patagonica začal v září 2011, v sobotu ráno, krátce po půlnoci. Vyrazili jsme na trnavské sympózium a cestou navštívili také pár sbírek. V jedné zajímavé sbírce se mi podařilo získat pro mne velmi vzácné odnože ze dvou trsů Maihuenia.

Na obrázku je mateční rostlina u původního majitele

Jedna z odnoží už měla vlastní kořínek a velmi rychle se uchytila. Druhá žádný kořínek neměla a po roce a půl se stále nachází ve vyčkávací poloze. V březnu 2013 je naživu, ale nahoře nic nedělá. Co dělá pod zemí bohužel nevím, protože jsem ji omylem zasadil do substrátu, který není ani trochu průhledný. Pořád věřím, že vyčkává a připravuje se na růst.

Ale zpátky k té první, úspěšnější. Když jsem si ji přivezl domů, prostudoval jsem dostupnou literaturu. Moc dlouho to netrvalo. Ve spolkové knihovně jsme v té době měli jen jednu útlou knížečku o maihueniích (Leuchtenberg) a tak jsem na základě pečlivého studia literatury a zkušeností získaných od původního majitele zvolil rafinovanou pěstitelskou strategii.

Pomocí speciálního dřívka, kterému říkám šťourátko, jsem vyrobil důlek a do toho důlku rostlinu zasadil. Jako vhodné místo pro její růst jsem vybral „volnou kulturu“ v záhonu v nevytápěném skleníku. Substrát byl samozřejmě „velmi speciálně namíchaný“. Dvě třetiny hlíny z naší zahrady a jedna třetina písku. Ten je z pískovny vzdálené 7 km. Půdu máme hodně propustnou (písčité labské naplaveniny) a maihuenia ani po zálivce nestojí v žádném bahně. Ve skleníku celkem dost větrám. V dubnu otevřu dveře v obou čelech a o měsíc později ještě vysadím tři boční tabule. Zavírám až v září nebo v říjnu. Celou zimu nechávám pootevřené jedny dveře kvůli přístupu čerstvého vzduchu. Po roce pěstování se zdá, že je maihuenia v pohodě.

Příběh jménem Maihuenia patagonica zatím neskončil a doufám,
že bude ještě dlouho úspěšně pokračovat.

zpět

Honza Muller z Polabské nížiny
E-mail: muller-honza(zav)tiscali(tecka)cz
www.kaktusyroudnice.cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630