Únor 2013 ve sbírce u Pavlíčků

Jaro klepe na dveře, v březnu se už sluníčko polepšilo. V lednu u nás totiž bylo pouhých dvacet slunečných hodin (průměrně), v únoru to nebylo o mnoho lepší. S jarem se blíží i 1. máj, a s ním i obligátní jarní otevírání skleníků. A jako obvykle se setkáme ne chrudimském středověkém náměstí, přivítáme sluníčko a krátkou procházkou se přesuneme do muzea, kde nám osvědčený vypravěč Libor Kunte promítne pár obrázků ze svých letošních cest za kaktusy. Odpoledne pak posedíme u Pavlíčků a pokocháme se krásou rozkvetlých echinocereusů.

Mammillaria longiflora PP 1471

Nyní je ovšem teprve konec února, a už se objevuje mnoho poupátek. Na obrázku je rozkošná miniaturka, Mammillaria longiflora PP 1471. Plůdek jsem si přivezl z čarokrásného místa v Durangu, roste tu společně s další kráskou – M. theresae.

Také stenokaktusy jsou natěšené na jarní kvetení a plození. Fotka nám představuje zajímavý druh z Queretara, Echinofossulocatus dichroacanthus nalezený na silnici MEX 57, KM 25.

Echinofossulocatus dichroacanthus, Queretaro

V plném květu i se zásobou poupátek je Mammillaria perezdelarosae ssp. andersoniana PP 1353. Opět se jedná o půvabnou miniaturku, která se liší krátkými rovnými středovými trny, zatímco typ má trny zakončené zřetelným černým háčkem.

Mammillaria perezdelarosae ssp. andersoniana PP 1353

Minulý týden byl tím dobrým obdobím pro výsevy, měsíc dorůstal a násobil svou sílu. Stihnul jsem vyset většinu, a první vaničky se už zelenají klíčenci.

Výsev – detail vaničky

Tentokrát jsem použil vaničky menší, 300 ml, do kterých jsem vlil 35 ml vody a vsypal dva chrudimské květináčky 5x5 cm suchého substrátu. Právě poměr vody a substrátu považuji pro klíčení a další dobrý vývin semenáčků za důležitý. V sušším prostředí semena neklíčí, v příliš vlhkém se zase úspěšně šíří řasy, pokud pominu plísně, které by se ovšem při dobře ošetřených semenech a sterilizovaném substrátu vyskytnout neměly.

Výsevy ve vaničkách

Ještě drobná informace, právě vyšel poutavý SPECIÁL z pera Libora Kunteho, na téma „Kubánské melokaktusy“ – cena 50 Kč.

Za měsíc zase nashledanou –  Pavel Pavlíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630