Kvetoucí Agave victoriae-reginae

Agave victoriae-reginae

Posílám několik fotografií Agave victoriae-reginae, která v mé sbírce v roce 2012 vykvetla, po 40 letech pěstování. Poupata se vyvíjela od března do července, pak stonek odspodu postupně vykvétal.

 

Agave victoria-reginae
(24. 6. 2012)

 

Agave victoriae-reginae - poupata
(23. 6. 2012)

Tvrdí se, že růžice agave, která jednou vykvete, po odkvětu odumírá. Většinou má ovšem další odnože, které původní život chrání. Moje „viktorka“ však odnože nemá, a její listy odspoda usychají, 2/3 spodních listů již uschly, jara se asi rostlina nedočká. Musím však doufat, že ze semen, která jsem získal ze samoopylení květu, nové rostlinky vyklíčí.

Agave victoriae-reginae - květy (19. 7. 2012)

Nádherné snímky a ojedinělou podívanou nám poskytl pan Tomek z Lužce nad Vltavou. Víte někdo o tom, že by podobného úspěchu dosáhl ještě někdo jiný z Čech? - PP -

zpět

Text a fotografie:
Ladislav Tomek
Lužec nad Vltavou. 
e-mail: tomek.lad(zav)quick.cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630