Setkání s kubánským obrem

Dendrocereus nudiflorus

Kuba je fenomén! Zažil jsem ji jen jednou, ale hodně silně. Krásná, svébytná a spokojená – to je Kuba. Spokojená píši záměrně, aby bylo jasné, že vládnoucí režim tamnímu lidu obecnému zhusta vyhovuje. Povaha Kubánců je po staletí formována tropickým klimatem s relativním dostatkem zdrojů – tudíž klid a pohoda – přece fenotyp je genotyp ovlivněný prostředím! Jen ta původní příroda dostala poměrně na prdel a to i přes zmíněný klid a pohodu tamních obyvatel…

Přesvědčit se o tom může člověk evropský subsp. botanický například v přímořském letovisku Varadero, ležícím na severu ostrova. Tato oblast je proslulá bílými písečnými plážemi, celoročně teplým mořem a obecně „ideálními“ podmínkami pro dovolenou a relaxaci početné hromady upachtěných magorů z Evropy a Kanady a Ruska. Oněmi „ideálními“ podmínkami se však myslí vyklučená původní společenstva, která jsou přeměněná na sterilní golfové trávníky, umělé výsadby palem pocházejících z Asie, stříhané živé ploty ze stále kvetoucích ibišků…

Dendrocereus nudiflorus – detail

Toto je bohužel daň turistickému byznysu všude na světě. Proto jsou v okolí Varadera ona původní rostlinná společenstva stále vzácnější a vzácnější. A mezi nejzajímavějšími jsou pro nás samozřejmě ta společenstva, jejich přirozenou skladbou jsou i kaktusy. Na zdejších terasách jsou to především nejrůznější cereusovité kaktusy rodu Harrisia, Pilosocereus, Stenocereus, ale také Dendrocereus nudiflorus.

Dendrocereus nudiflorus – plod

Setkání s tímto kubánským endemitem je opravdu nezapomenutelné, ale spíše než ve volné přírodě se s ním setkáte v přeměněné krajině. Od zdejších architektů moderních hotelových komplexů bylo totiž šlechetné, že ponechali na golfových hřištích nebo u hotelových předzahrádek „kubánské exoty“ jako doklad výjimečnosti zdejší přírody. Je to sice stejné, jako když si prohlížíte pandu velkou v pekingské zoologické zahradě, ale v každém případě je to lepší, než pokud bychom museli hledat jen v muzejních depozitářích či prohlížet historické akvarely.

Dendrocereus nudiflorus – „patriarcha“

Největší Dendrocereus nudiflorus, který jsme viděli, byl sice v neporušeném původním společenstvu, ale vedla k němu směrovka s nápisem „patriarcha“. Je to vskutku kapitální kousek. Bohužel, v blízkosti vyrůstající další komplex snobsky vyhlížejících chat, nedává příliš velkou naději na jeho přežití, ale kdo ví… Kubánští botanici mají záchranný program, kam je, kromě několika nejvíce ohrožených druhů kubánských kaktusů, zařazen právě i druh Dendrocereus nudiflorus. Tak mu držme palce.

Původní společensteva na Kubě s Dendrocereus nudiflorus

zpět

Text a foto © Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 

(C)

zpět