Podzimní zastavení u Rysů v Nouzově

Širokoúhlý pohled do ariákového skleníku Karla Rysa,
v popředí skupina velkých Ariocarpus retusus, v pozadí majitel

Letošní jarní mexická cesta nás zavedla po osmi letech opět do středního a východního Mexika. Zatímco v červnu/červenci 2004 nás tato země hodně překvapila šťavnatou zelení, letošní březen/duben zase naopak velkým suchem. Na mnoha místech jsme viděli kaktusy značně seschlé a zatažené. Navíc vegetace v oblasti kolem Paily a Quatrocienegas v Coahuile byla koncem zimy 2011 také z velké části zdecimovaná mimořádnými mrazy a následujícím velkým suchem. Věřte nám, byl to opravdu smutný pohled na suché a žluté zbytky porostů kdysi zelené Agave lechugilla a efektních dasyliryonů, které připomínaly kukuřičné pole na podzim. Kupodivu jsme ale na řadě míst viděli i dost kvetoucích kaktusů, takže především fotografové si přišli na své.

Jiný pohled do téhož skleníku na skupinu velkých Ariocarpus fissuratus

Mezi kaktusy, které na mexických toulkách vždycky budí zvýšený zájem, patří bezesporu ariokarpusy. Pokud zrovna neprahnete po jejich semenech a chcete vidět hlavně květy, tak se na ně jezdí tak někdy v říjnu/listopadu. Správné načasování není jednoduché a vidět kvést všechny druhy během jedné cesty se zřejmě podaří jen výjimečně. Na jaře se musíte spokojit s mnohem skromnější podívanou, ale i ta může stát za to.

Skupina velkých exemplářů Ariocarpus trigonus

Letos jsme navštívili třeba moc pěknou lokalitu Ariocarpus hintonii u El Herero, ale největší zážitky jsme měli pár km západně od Ocampo, kde se to, ve velmi vyprahlém terénu s nízkými keříky Larea tridentata, téměř hemžilo spoustami značně velkých jedinců A. fissuratus. Ani jsme si do té doby nedovedli představit, že jich ještě může růst na jednom místě tolik. Byly ovšem také značně seschlé a zatažené, vodu zřejmě neviděly už hodně dlouho. Někteří jedinci vypadali stále pěkně, ale většina již měla po obvodu těla ten nehezký žlutý věnec mrtvých hrbolů, který neklamně prozrazuje, že to ariák opravdu nemá v životě lehké. Strávili jsme tady dosti času koukáním i focením a poprvé jsme si také zkusili na jeden velký kousek i opatrně našlápnout. Jednoznačně se prokázalo, že to známé označení „živý kámen“ opravdu odpovídá skutečnosti a že rozšlápnout jej asi nedokáže ani statná kráva, natož český kaktusář s mírnou nadváhou. Snažili jsme si představit toto místo někdy na podzim, po vlhčím létu – ty tisíce sytě růžových květů co by tady mohly být!

Skupina Ariocarpus furfuraceus

Najednou se nám po rozkvetlých ariácích jaksi melancholicky zastesklo a vzpomněli jsme si, že jen pár kilometrů od našeho dejvického bytu se dá naše žádostivost po květech ariáků uspokojit celkem snadno a se zaručeným výsledkem. A tak jsme si ještě tady, v Coahuile, naplánovali a potom i uskutečnili další podzimní návštěvu sbírky Karla Rysa v Nouzově u Unhoště na Kladensku.

Jeden z posledních letošních květů ve skupině mladých pravokořenných
Ariocarpus retusus
var. scapharostroides

Základní informace o této obrovské a mimořádné sbírce je možné najít na internetu (http://www.karel-rys.cz). Připomeňme si však aspoň základní údaje: sbírka je opravdu velká – je umístěna v šesti sklenících o celkové ploše 350 m², existuje už dlouho – téměř 45 let a je zaměřená na mexické kaktusy, s hlavním důrazem na rod Ariocarpus. Sbírka má obrovský produkční potenciál a je registrovaná jako pěstírna rostlin CITES.

Dospělé pravokořenné Ariocarpus fissuratus se tísní ve své misce

Pan Rys pěstuje kaktusy již řadu let jako profesionál, a tak ochotně přijímá předem ohlášené kaktusáře naše i zahraniční a neokázale je provází svým skleníkovým komplexem, zdařile ukrytým mezi krásnými vzrostlými koniferami. Hlavní skleník je takový „trojlodní“ a toto uspořádání přináší návštěvníkům postupnou gradaci zážitků. Nejprve procházíme kolem velkých ploch zaplněných tisíci malých i větších semenáčků, v dlouhých, hustých a pravidelných řadách. Radost pohledět – samé speciality – generacemi kaktusářů tolik milované a obdivované mexické rody – především však ariáky, ariáky a ariáky.

Kvetoucí Ariocarpus lloydii

Ani se nechce jít dál, ale nedá se nic dělat, teprve ten třetí a největší skleník je ta vlastní ariokarpusová svatyně. Návštěvník vejde a žasne – a to nejen napoprvé, ale i při každé další návštěvě. Vždycky nás znovu překvapí, kolik těch ariokarpusů tam opravdu je, jak jsou velké, v jak skvělé kondici se nacházejí a kolik květů na nich může být. Procházíte kolem parapetů, koukáte zdáli i z blízka, v celku i detailu a střídáte širokáč s makroobjektivem.

Pozor, toto nejsou importy – skupina velkých pravokořenných
Ariocarpus
kotschoubeyanus var. elephantidens

Květy mají docela širokou paletu barev a jejich sexapeal je až překvapivě působivý. Majitel sbírky vás provází, moc toho neříká, ale na dotazy odpovídá ochotně a se sympatickou skromností. Nepochybně již vyslechl mnoho nejrůznějších otázek, poznámek i komentářů. Naprostá většina byla nepochybně obdivných a pochvalných.

Kvetoucí Ariocarpus kotschoubeyanus var. elephantidens

Někoho však může překvapit jakási až nadživotní velikost některých jedinců. K tomu je nutné vysvětlení, že nejstarší exempláře pocházejí ze semen nakoupených od německé firmy Karlheinz Uhlig. První generace byla roubována na malé hybridní echinopsisy (ø 5 cm) a roste na nich dodnes – tedy už po dobu téměř 45 let. Jsou to unikátní kusy, každý z nich je originál. Dovedeme si představit, že zejména japonští milovníci kaktusů by se o ně dovedli poprat.

Skupina kvetoucích Ariocarpus scapharostrus vždy potěší

Sbírkové rostliny samozřejmě nejsou na prodej, za to je tady veliký výběr pravokořenných semenáčků, běžně i v květuschopné velikosti. Ceny jsou více než rozumné – zejména, když si představíte, že např. několikaletý ariák je k mání za cenu jen trochu vyšší než může stát jeden květ růže v květinářství. Věříme, že snad neexistuje kaktusář, který by odolal a něco si tady nekoupil. Díky tomu se tyto, kdysi tak vzácné a těžko dostupné kaktusy šíří do mnoha sbírek a přinášejí svým novým majitelům potěšení ze své zvláštní krásy.

Kvetoucí Ariocarpus scapharostrus

No, ale každá kaktusářská návštěva musí jednou skončit, a tak nezbývá, než se rozloučit a těšit se na příště. Pan Karel Rys letos 1. prosince oslaví své 70. narozeniny. Popřejme mu tedy všichni do mnoha dalších let pevné zdraví a ještě spoustu vysetých semínek, krásných semenáčků i hojně kvetoucích ariáků.

Osmileté semenáčky Ariocarpus bravoanus

Pokud se budete chtít u Rysů také někdy zastavit, nezapomeňte se předem ohlásit, buď telefonem (312 698 696, nebo 605 418 405) nebo e-mailem karel(zav)karel-rys.cz.

Pan Karel Rys – sedmdesátník - se svými ariáky - pětačtyřicátníky

zpět

Text a foto
Vlastimil Lukeš, Maria Lukešová
e-mail: lukesv(at)email.cz

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630