Krásný dárek pro mladou „pětadvacítku“

Dávat něco na krk ženě, které je pětadvacet, je téměř zbytečné. V pětadvaceti jsou ženy mnohem hezčí než to, co jim na krk můžete pověsit. Dát skupině žen stejný dárek k pětadvacetinám i kdykoliv později je nesmysl. Nevím jak vy, ale já jsem si všiml, že ženy společné dárky nepreferují. :))) Dát skupině mužů stejný dárek může být naopak úspěšné. Před pár dny (1. října 2012) skupina mužů, kaktusářů, příznivců rodu Echinocereus, stejný dárek k narozeninám dostala.

Pracovní skupina „Arbeitsgroupe Echinocereus“ letos oslavila 25 let od svého vzniku. Sdružuje zájemce o echinocereusy z celé Evropy. Za dobu své činnosti stihla vydat 11 knih a 25 ročníků časopisu. Ke svým pětadvacátým narozeninám vydala knihu, která se věnuje dosud trochu opomíjené skupině echinocereusů. Chcete-li se dozvědět něco (možná by se dalo napsat všechno) o skupině rostlin kolem Echinocereus viridiflorus, E. chloranthus, E. russanthus, E. neocapillus, E. carmenensis, E. milleri, E. canus, E. mapimiensis a nově popsaného E. blumii, tak čtete správně.

Kniha vznikla v osvědčené autorské dílně Wolgang Blum, Dieter Felix, kterou doplnil Herbert Bauer. Na 336 stranách v pevné šité vazbě, je 397 kvalitních barevných fotografií, z toho 118 celostránkových a 10 dvoustránkových. Že je u všech fotografií uvedená lokalita je asi zbytečné psát.

Samozřejmostí jsou popisy všech druhů, lokality výskytu, herbářové listy, mapky, synonyma, polní čísla, DNS analýzy, květy i plody v řezu a spoustu dalších zbytečností, které kaktusáře občas zajímají. Kniha je v němčině. Pro její přehlednost a jednotnou strukturu si s ní se slovníkem hravě poradí i ten kdo německy neumí. O přístupu autorů k problematice svědčí i to, že textový seznam herbářových položek, které autoři porovnávali a brali v potaz, zabírá 26 stran.

Napsat cokoliv o knize, která není příliš dobrá, je zbytečné. Mlčet je lepší. Zmínit se o knize „Die Sektion Echinocereus“ ale smysl má. Případní zájemci si mohou ukázky z knihy prohlédnout na adrese http://www.arbeitsgruppe-echinocereus.de.

Na stejné adrese je možné knihu i objednat za cenu 39 Euro + poštovné. Platit lze snadno a rychle přes platební systém PayPal. Na mailovou adresu, která je uvedena jako objednávková, můžete psát německy nebo anglicky. Nechce-li se vám objednávat přes internet, nebo si nevíte rady s PayPalem, napište.

zpět

Honza Muller z Polabské nížiny
E-mail: muller-honza(at)tiscali(dot)cz
www.kaktusyroudnice.cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630