Kaktusy na okenním parapetu

Vážená redakce, asi před měsícem jsem vyfotil svůj okenní parapet. Jde o jižní okno, téměř bez srážek s plným sluncem. Kytky tam dávám koncem března a uklízím na konci listopadu. Zálivku dělám maximálně jednou za rok a v případě potřeby ošetřím insekticidem, ale to je vzácné, protože takto extrémní stanoviště ani hmyz nenavštěvuje. Kytky vůbec nerostou do výšky, zvětšují počet žeber a dělají extrémní trny.

Druhy popíši shora dolů. Úplně nahoře na obrázku jsou dva hliněné květináče s semenáči Ferocactus acanthodes z různých nalezišť, bliže k nám je červený a pak žlutý Ferocactus latispinus, oba od Jirky Pejčocha s původem, vpravo od červeného jsou semenáčky Ferocactus chrysacanthus ze sběrů (PP) ve velikosti 1 až 3 cm, ty se na zimu úplně ztrácejí, až se s nimi loučím, ale vždy se dají dokupy, vpravo od žlutého latispinusu jsou čtyři F. fordii, San Quintin (PP 135?), z velkých kytek to pokračuje dolů Ferocactus chrysacanthus červený a žlutý, u červeného jsou Echinocactus polycephalus na vlastních kořenech z Hellendale, u žlutého jsou nové variety Ferocactus acanthodes, zcela dole na první fotografii je Feroccatus gracilis a s ním Echinocactus parryi naroubované na Pereskiopsis, ty to zvládají taky velice luxusně.

Vše pokračuje druhou fotografií s Ferocactus tiburonensis z ostrova Tiburon, ten mám od Martina Krpaty, úplně dole na druhé fotografii je vidět ještě Echinocactus horizonthalonius, Las Tablas, od Pavla Čejky.

Zajímavé je, že jsem z tohoto parapetu ještě nevyhodil ani jednu kytku, mladou ani starou, i když mám ještě na zahradě stůl se zbytkem sbírky, taky zcela volně bez stínění a žádné ochrany a tam mám pravidelné ztráty, ze 100 procent zaviněné zakápnutím do temene a následná hniloba kytky. Nikdy ne od kořenů a to jsou tam i dnes, 11.10.2012, po ránu kolem 3°C, přes den něco přes 13°C, totálně promoklý substrát.

Jaké máte zkušenosti s volnou kulturou vy? Napište, poraďte, ukažte.
S pozdravem Petr Šimon

zpět

Text a foto:
Petr Šimon
e-mail: shimon(zav)seznam.cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630