Prázdniny 2012 ve sbírce u Pavlíčků

Ariocarpus retusus f. pulchellus PP 1444 na lokalitě

Ariokarpusy už tlačí poupata, to je neklamné znamení, že Zamykání sezóny se neodvratně blíží (o této akci se dočtete na jiném místě v novinách). Mně teď ale dělají radost i ariáčky, které mají do květu ještě pár roků čas. Je to můj nález (pár kiláčků jižně od Tuly v Tamaulipasu – PP 1444). Prohlédněte si obrázek z lokality a jistě pochopíte, proč mi tahle kytka učarovala tolik, že jsem jí dal pracovní jméno pulchellus (krásný, spanilý).

Ariocarpus retusus f. pulchellus PP 1444 - naroubovaný semenáček

Obrázek naroubovaného semenáčku ukazuje, že i jako malé rostlinky si nesou zajímavou odchylku, jakýsi lem na okraji tuberkulí. Kytka nesporně patří do okruhu A. retusus subsp. scapharostroides.

Astrophytum capricorne v. major PP 463

Prvně mi vykvetlo Astrophytum capricorne, rostoucí u městečka se stejnojmenným údolím Bustamante (Coah). Když jsme tam byli, právě opadaly ty nejnižší teploty (-15) ale ráno bylo ještě -5 °C. Kytičkám to zřejmě nijak nevadilo. Zejména astrofyta byla v docela dobré kondici. A takto pěkně vypadají a kvetou semenáčky odtud.

Coryphantha jalpanense PP 652

U těchto koryfant PP 652 jsem měl špatné jméno, odborníci mi ho změnili na správné Coryphantha jalpanense (Ajalpan, Pue.). Další znalci jsou ale na rozpacích – třeba někdo z čtenářů napíše jiný názor?

Echinocereus subinermis Lau 622, Rancho del Padre, Sinaloa

Echinocereusy už mají své kvetení za sebou, nejlepší je to asi na kraji a v průběhu května. Ale tyhle žlutokvěté se vyparádily až koncem srpna. Na prvním obrázku je E. subinermis Lau 622, který roste u osady Rancho del Padre, Sinaloa.

Echinocereus stoloniferus SB 1330, od Yecora v Sonoře

Druhý obrázek představuje blízce příbuzného - Echinocereus stoloniferus SB 1330 od Yecora v Sonoře. Jméno stoloniferus dostal proto, že se dokáže množit podzemními stolony a další rostliny pak rostou v trsech bez toho, že by odnožovaly přímo ze stonku mateční rostliny.

Turbinicarpus sauerii ssp. gonzalesi

Na závěr si představíme kuriozitku. Na obrázku je Turbinicarpus sauerii ssp. gonzalesii, roubovaný na statném jusbertu. To, že vykvete podložka, je docela neobvyklá záležitost, i když – stává se to.

S tisícovkou čtenářů těchto novin se uvidíme (nebo spíš mihneme se okolo sebe) v pátek,
v sobotu nebo v neděli 28., 29., 30. září, a pak zase až při četbě novin za měsíc.
Všem přeji co nejkrásnější a nejbabější léto. Pavel Pavlíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630