Duben 2012 ve sbírce u Pavlíčků

V dubnu je už festival květů, zvláště u kytek, které přežily zimu ve skleníku. Zvláště echinocereusy se předvádějí, seč jim síly stačí. Ale ty, které zimovaly ve tmě, si na své květy počkají nejméně měsíc.

Echinocereus viridiflorus var. correlli PP 713

Na obrázku vidíme Echinocereus viridiflorus var. correlli PP 713, semínka jsem si přivezl od texaského městečka Marathon v roce 1992, ze svého druhého výletu do USA. Lokality okolo známého Národního parku Big Bend (Velký oblouk) nám tehdy poradil můj úhlavní přítel a učitel, Steven Brack.

Echinocereus polyacanthus

Další z echinocereusů, který si dneska představíme, je E. polyacanthus. Když nekvete, tak je to celkem nezajímavá zelená trsnatá kytka, o to více se pak naparuje v době kvetení. Viděli jsme jich mnoho při průjezdu Durangem, rostly a kvetly společně s Mammillopsis senilis ve vrstvě mechů… 

Mammillaria heyderi var. bullingtoniana SB 604

Tahle mamilárka kvete nepříliš výrazně, tak svůj světlý vzhled musí zvýraznit svými červenými plodu. Naši cestovatelé ji nemohou minout, roste totiž ve velmi hojně navštěvovaném místě – v Cuatro Cienegas (Čtyři bažiny) v Coahuila. Je to krásné místo, a okolí velmi bohaté na řadu druhů kaktusů. Dovedl bych si představit krásnou týdenní dovolenou v hotýlku na náměstí, které žije rušným životem dlouho do noci, posedět ve velkém altánu uprostřed náměstíčka, naproti skvostné katedrále…

Sulcorebutia roberto-vasquezii

Dnes jediným zástupcem jihu Ameriky je Sulcorebutia roberto-vasquezii, kterou jsem dostal od svého dlouholetého přítele z Bad Rappenau, specialisty na rody Echinocereus a Sulcorebutia, Gerharda Freudenbergera. Je to přenádherná novinka se smetanově bílými květy, která si rychle nachází cestu do našich sbírek.

Thelocactus bicolor f. albiflorus

Také tuto raritku mi dovezl Gerhard. Thelocactus bicolor s bílým květem je jakýsi albín, mezi záplavou různorodých forem s květy červenými. A vidíte, i rostlina samotná, resp. její trny, nejsou vybarveny jako trny u těch ostatních. Setkal jsem se s tím efektem častěji, kdy mezi mnoha (např.) Ferocactus latispinus s rudými trny a červenými květy se najdou rostliny s trny žlutými, které nesou i květy žlutobílé.

Thelocactus lloydii SB 113

Poslední kytičkou je dnes Thelocactus lloydii SB 113. Steven ji sbíral u Salinas v San Luis Potosí. Krásně barevně vybarvené trny tu nahrazují světlý, celkem nevýrazný květ.

Přes sezónu kvete neustále řada kaktusů, a to dokonce i v prodejním skleníku. Ten je otevřen pro zájemce denně mimo neděle, od 8 do 16 hod., po dohodě samozřejmě bez problémů i mimo tuto dobu, tel. 469 688 366.

Mějte se hezky – Pavel Pavelíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630