Austrálie, díl 1.

Nejdřív trochu historie: Od domorodců k prvním Evropanům

Jméno Austrálie je odvozeno z latinského slova Australis znamenajícího na jihu. Austrálie je velmi mladým kontinentem z hlediska osídlení Evropany a je také tím nejmenším. První lidé sem přišli před více jak 40 000 lety z Asie přes Novou Guineu a říká se jim aborigines (česky aboriginálové). Přišli ve třech přistěhovaleckých vlnách, a dle odhadů vytvořili na 600 kmenů se 200 různými jazyky. Živili se hlavně rybolovem, lovem, sběrem bobulí a bylin. Příslušníci jednotlivých kmenů mezi sebou udržovali kontakty, ženili se a vdávali, udržovali porodnost na rozumné míře a spory řešili na společných shromážděních. Jejich život byl dán prostorem ohraničeným oceány.

Melbourne na malbě z roku 1836

Ke změnám došlo až po příchodu prvních Evropanů. Jako první na australskou pevninu vstoupil Holaňďan William Janus v roce 1606 (v severní části). Z jihu v roce 1642 připlul Abel Tasman a domníval se, že pevnina na kterou vstoupil tvoří jeden celek s Austrálií (dnes tento ostrov nese po něm jméno – Tasmánie). Poté se u australské pevniny na různých místech zastavilo několik pirátských lodí a všichni se shodli na tom, že se jedná o neobyvatelnou pevninu (z důvodů nesnesitelných přírodních podmínek).

Melbourne, hlavní město státu Victoria

Podstatně jiného názoru byl Angličan, kapitán James Cook, který v roce 1770 přistál na východním pobřeží v zátoce, která se svou rozmanitostí druhů na něj zapůsobila tak, že jí dal název Botany Bay. Cook východní část pevniny prohlásil za kolonii a dal jí název New South Wales. Tato území pak po řadu let sloužila jako odkladiště kriminálních živlů. Kapitán Arthur Phillip za 18 let po návštěvě J. Cooka sem dovedl první flotilu 11 lodí s trestanci 26. ledna 1788, a právě tento den se považuje za datum založení kolonie. Cesta, než se Austrálie dopracovala k dnešnímu stavu, byla velmi dlouhá a těžká (násilnosti, korupce atd.).

Melbourne

Přeskočíme-li tyto počátky osídlování Europany, dostaneme se k současnosti. Australský svaz je federální konstituční monarchií s parlamentním systémem vlády. Královnou Austrálie je Alžběta II., jejíž role je podobná její roli v Kanadě a v dalších zemích. Zastupovaná je generálním guvernérem na federální úrovni a guvernéry na úrovni státní. Skládá se ze 6 států: Jižní Austrálie (Adelaide), Nový Jižní Wales (Sydney), Queensland (Brisbane), Tasmanie (Hobart), Victoria (Melbourne), Západní Austrálie (Perth) a 3 teritorií: Severní Teritorium (Darwin), Teritorium hlavního města (Camberra) a Teritorium Jervisova zátoka.

Na 4 měsíční cestu po Austrálii a New Zealandu jsme se vydali ve třech: bratr, švagr a já. Letěli jsme Jihokorejskou leteckou společností přes Soul (hlavní město Jižní Koreje) do Melbourne, hlavního města nejmenšího spolkového státu Viktoria.

Melbourne

Hlavní město státu Victoria Melbourne bylo založeno v roce 1835 Johnem Batmanem, synem trestance z dnešního Sydney. Rozmachu dosáhlo v období nálezů zlata v blízkém okolí. Jak vypadalo Melbourne rok po založení je vidět na plátěné malbě z roku 1836. Současný stav téměř čtyřmilionového města je vidět na několika následujících snímcích. Je neuvěřitelné, co dokázali za tak krátkou dobu - 177 roků. Za pouhých 121 roků od založení se zde konaly Olympijské hry (1956), na kterých jsme získali 1 zlatou, 4 stříbrné a 1 bronzovou medaili. Byl to poslední velký závod Emila Zátopka (v maratonu skončil 6.).

 

Royal Botanic Gardens Melbourne

Melbourne se také říká „zelené město“ a to s ohledem na zástavbu zasazenou mezi parky. Těch nejdůležitějších je celkem devět. Nejvýznamnější zelení je Royal Botanic Gardens, rozprostírající se na jižním břehu řeky Yara. Má úctihodnou rozlohu 36 hektarů, a je považována za jednu z nejkrásnějších botanických zahrad na světě. Byla založena v roce 1846, po pouhých 11 letech od založení města. Právě proto, že byla založena tak brzo, mohli si kurátoři a ředitelé vybírat plochy, které dnes proslavují toto město.

Nachází se zde přes 50. 000 rostlin, zhruba v 12.000 druzích. Přehled těch prvních ředitelů je vytesán na kamenech, z nichž nejvýznačnější byl Ferdinand von Mueller, který byl v roce 1857 jmenován ředitelem a zasadil se o založení vědeckého centra a národního herbáře státu Victoria. Dnes je zde uloženo přes milion herbářových položek nejen z Austrálie, ale i z celého světa.

Je to nejvyhledávanější turistické místo návštěvníků tohoto druhého největšího města Austrálie. Nejen turisté, ale i samotní obyvatelé Melbourne zde tráví volné chvíle nejen o víkendech, ale i v průběhu týdne. K zahradě patří také rozsáhlá vědecká knihovna. Nachází se tu nejen domorodé rostliny, ale i rostliny z Afriky, Severní a Jižní Ameriky i jiných částí světa. Nutno ještě podotknout, že ve všech botanických zahradách (všechny nejvýznačnější v celé Austrálii jsem prochodil) se neplatí vstupné, parkování je všude zdarma.

I když jsem si minimálně dvakrát prošel celou zahradu, nejvíce času jsem věnoval její kaktusové a sukulentní části. Její hlavní část je umístěna na uměle navršeném kopečku ve tvaru sopky, v jejímž jícnu je jezírko s vodními rostlinami.

Royal Botanic Garden, kaktusová a sukulentní část zahrady

Rád bych Vám některé rostliny z této nádherné zahrady představil. Z kaktusů je to Mammillaria elongata, Notocactus leninghausii, rostliny rodu Ferocactus, Echinopsis, Cleistocactus a spousta cereusovitých rostlin, např. Cereus uruguayensis, peruvianus normální i monstrózní.

Slušná je i kolekce Agave, např. parryi, Hesperoyucca whipplei, z Euphorbiaceae Euphorbia caput-medusae, splendens, polygona. Z Crassulaceae Crassula perfoliata, včetně v. minor, Kalanchoe thyrsiflora, blosfeldiana, beharensis (z Madagaskaru), Echeveria „Baron Bolt“.

Endemická Xanthorrhoea australis

Úžasné jsou polštáře Sedum rubrotinctum, zaujala mě i méně známá Yuca desmettiana z Mexika, nepřehlédnutelné jsou mohutné stromy Dracena draco, zvláštní hybridní rostliny a hodně druhů bromelií. Nedílnou součástí této zahrady jsou také australské endemity, jako Xanthorrhoea australis, Brachychiton rupestris, Doryanthes excelsa a Doryanthes palmeri.

Brachychiton rupestris

Je tady vybudovaná Kalifornská zahrada s rostlinami jihozápadního pobřeží USA a to z<důvodů podobných klimatických podmínek tohoto australského státu.

Rozsáhlá je sbírka cykasů zastoupená asi 80 druhy, sbírka kamélií s 500 druhy, spousta druhů nejběžnější dřeviny v Austrálii – eukalyptů, nechybí zde ani rosarium, čínská zahrada, endemity Nového Zélandu aj.

Brachychiton rupestris

Snad v žádné botanické zahradě na světě nenajdete tolik vodních ploch (nazývají je vodními zahradami) jako v této zahradě. Úžasné jsou stromové kapradiny a celá řada dalších exotických rostlin včetně tropických. V žádné botanické zahradě na světě jsem neviděl tolik druhů z Araucariacea. Prohlídka všech jejich částí je úžasným estetickým zážitkem a dobrou přípravou na přírodu této nesmírně zajímavé země.

zpět

Autor:
Josef Odehnal
Brno
E-mail: josef.odehnal(zav)tiscali.cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630