Ariocarpus od A do Z (1)

V jednom z předchozích čísel slíbil Pavel za mě (beze mě), že napíšu něco o rostlinách rodu Ariocarpus. Koneckonců, proč ne. Jsou to tostliny, které mi učarovaly už v dětství, když jsem je poprvé viděl na rozmazaných fotografiích v knize Pěstování kaktusů pánů Fleischera a Schütze. Horší to bylo s jejich dostupností, psal se asi rok 1983 a mně se podařilo koupit sbírku po zemřelém krnovském kaktusáři, panu Krákorovi. Ta koupě ovlivnila hodně můj další život. S kytkami jsem koupil i Die Cactaceae od Backeberga – a protože dílo je v němčině, musel jsem slíbit, že se budu učit na gymnáziu německy. Mimochodem, tou koupí Backeberga jsem trošku naštval Lumíra Krále, který měl na komplet zálusk.

Ale zpátky k ariáčkům, jak svoje milované kytky nazývám. V koupené sbírce byly i dva A. kotschoubeyanus, jeden A. trigonus a tři A. retusus. Ten největší z nich, který, roubovaný na malý pes, už tehdy byl v desítce květináči. A je v mojí sbírce dodnes. Má čestné místo mezi všemi těmi polními a studijními čísly ostatních ariáků a pokud byl vyset z importních semen (jak jinak v té době), určitě má rodiče někde v okolí Huizache.

Zabývat se systematikou, to by bylo asi nošení dříví do lesa a jsou na to povolanější, ale neodpustím si některé svoje vlastní komentáře, které si snad, jako letitý pěstitel a dnes už i bažant-cestovatel, mohu dovolit. Začnu neogomesií:

Ariocarpus agavoides

Ariocarpus agavoides

Popis ing. Castaňedy pochází z roku 1941 a od té doby je tento druh vystaven intenzivnímu zájmu ze strany pěstitelů a sběratelů. Je s podivem, že to agavoideska na původní lokalitě do dnešních dob vydržela. Já sám osobně jsem ji na typové lokalitě neviděl a doufám, že to jen proto, že jsem ji nenavštívil. Kamarádi říkají, že se při troše štěstí dá pořád pár kytiček najít. Rostlin z typové lokality je v našich sbírkách spousta a myslím, že není důvod další rostliny loupit v přírodě.

V okolí Tuly je prý více lokalit, údaje kolísají mezi třemi až pěti, ale kdykoliv jsem se někoho na toto zeptal, všichni nakonec uvedli jedinou. Snad jediný akronym uváděl dvě čísla a to RS 602 a 602a, u které bylo napsáno „SW of Tula“. Nabídka se mockrát neopakovala, ale podařilo se mi pár semenáčků dovést do květu a udržet je v kultuře. Když jsem se autora ptal, jaký je mezi nimi rozdíl, řekl mi, že si to moc nepamatuje a že je to to samé. RS 602a se už v nabídkách neobjevuje. Moje rostlinky RS 602a jsou malinko odlišné od SB 370 nebo PP 208 či MZ 202, mají užší a delší tuberkule, na konci občas lehce rozeklané. Ale hodnotím na základě dvou klonů a jejich potomstva.

Před časem, když u nás strašili s CITESem, jsem si objednal u Steva Bracka semena s označením SB 370 a byly to první pravokořenné ariáčky, které mě potěšily svými květy. Vyséval jsem je v roce 1996 a o to více mě letos bolelo, když jsem o pár z nich po patnácti letech bezproblémové kultivace přišel. Inu, zálivka je u ariáčků vždycky sázka do loterie.

Ariocarpus agavoides SB 370

Když jsem byl asi před deseti lety na návštěvě u kamaráda na Slovensku, viděl jsem v jeho sbírce dva květináče s importy z různých lokalit. Ptal jsem se ho na obě lokality a dozvěděl jsem se, že rostliny s vyšší sběrovkou jsou z lokality vzdálené několik desítek kilometrů od Tuly. Časem se lokalita stala známou a je to taky ta, kterou jsem navštívil. Většinou bývá označována jako 30 km jižně od Tuly, nebo Las Cruces.

Cesta z Tuly je pro našince poněkud nestandardní, přirovnal bych to k čerstvě navezenému makadamu s vyjetými kolejemi. Když to člověk protrpí a má příznivý protivítr, který milosrdně vane mraky prachu za vás, po třiceti kilometrech v nenápadné pravotočivé zatáčce zastaví a vydá se na první kopeček vlevo. Pak už jen zbývá chodit uctivě v hlubokém předklonu po lokalitě, míjet krásné echinokaktusy, glandulikaktusy, koryfanty a mamilárky, vyhýbat se trnům všudypřítomných cylindropuncií a vzývat Štěstěnu, aby mu do cesty postavila agavoidesku.

Ariocarpus agavoides PA 037 Las Cruces

S kamarádem Martinem jsme na lokalitě strávili skoro čtyři hodiny a výsledkem byla jediná rostlina! Určitě jich tam bylo více, ale bohužel nekvetly, tak se hledaly špatně. Zkoušeli jsme malé holé plácky mezi vegetací, kde jich má v jakýchsi hnízdech růst nejvíce, ale nenašli jsme ani tuberkulku. A kdo zná moji absolutní lásku k ariáčkům, dovede si představit, že jsem každou mýtinku prolezl po čtyřech. Zkoušeli jsme hledat i pod nízkými keříčky, kde jsem nakonec našel moji jedinou „divokou“ agavoidesku.

Když jsem to pak probíral s kamarády obeznalými situace, dospěli jsme k názoru, že na lokalitě je opravdu jen pár zbývajících dospělých rostlin a populace potřebuje klid, aby se vzpamatovala. Každopádně tato jediná rostlina mě utvrdila v přesvědčení, že se jedná o rozpoznatelnou populaci, která by si zasloužila nějaké taxonomické zhodnocení, na jaké úrovni, to už nechám na jiných.

Protidrogová hlídka

Rostlinka, kterou jsem našel, mě na první pohled zaujala širokými, až lžičkovitě ztluštělými a prohnutými tuberkulkami. V kultuře jsou rostliny tmavší, člověk by řekl, že dostaly více dusíku a taktéž mají kratší a širší tuberkulky, často s koncovým roztřepením a působí kompaktněji. Mám je z více zdrojů – LH, KMR a RS a týká se to všech. Je velká škoda, že se tato svébytná agavoideska neobjevuje v nabídkových listech a uniká kaktusářské pozornosti. Už jen proto, že je v přírodě tak málo rostlin, by si to od nás určitě zasloužila.

Na lokalitě jsem měl ještě jeden zážitek. Přestože – a možná právě proto – že je lokalita na severojižní cestě mimo civilizaci a je asi jednou z tranzitních cest drogových pašeráků, je velmi pečlivě hlídaná vojáky. Při návštěvě lokality jsem musel jít dvakrát s rukama nad hlavou k autu, u kterého patrolovala desítka po zuby ozbrojených vojáků a podrobit se kontrole. Počáteční obavy však byly rozptýleny, protože se vojáci chovali velmi korektně, až přátelsky. To když zjistili, že jsem gringo z Evropy, který fotí nějaké hlouposti na bezvýznamné kótě.

Ariocarpus agavoides od Las Cruces (vlevo) a od Tuly RS 602a (vpravo)

Poslední (zatím?) překvapení u Ariocarpus agavoides přinesli Sotomayor a kol. v roce 2000, když publikovali popis Ariocarpus agavoides ssp. sanluisensis, lišící se od typu především zachovalými trny v areolách. Roste v Municipio Guadalcazar ve státě San Luis Potosí. V době popisu popisují autoři dvě oddělené populace, na kterých lze nalézt mnoho rostlin. Dnes je situace jiná, populace jsou zdecimované sběrateli. Mně samotnému si jeden „pěstitel“ z Frýdeckomístecka stěžoval, že když byli na lokalitě, našli pouhých třináct rostlin a že je to tam pěkně vyrabované. Sami jich přivezli šest nebo sedm. Jen jsem se ho zeptal, jestli ho těší, že sami zredukovali populaci na polovinu…

Stejně jako populace od Las Cruces, i sanluisenské zůstaly u našich pěstitelů bez většího zájmu. Na největší tuzemské burze je nabídka malá a navíc jsem ani nezaznamenal větší poptávku, protože nemám pocit, že by se po těch několika málo rostlinkách zaprášilo. Škoda, měli bychom je vkultuře co možná nejvíce namnožit pro případnou reintrodukci. Já mám ve sbírce pár nedospělých semenáčků a mohu potvrdit zkušenost jejich původního majitele, že rostou o poznání pomaleji než typové rostliny. Prý kvetou o několik týdnů dříve.

Na shledanou s bravíkem se příště těší Petr Antálek
 

zpět

Autor textu a fotografií:
Petr Antálek
E-mail: petr.antalek(zav)seznam.cz

 
© www.cact.cz/noviny  - ISSN 1805-2630