Projekt „ACRONYM“

Prosíme o spolupráci všechny naše cestovatele! Budeme rádi, když nám pomůžete s hledáním informací i u svých přátel u nás nebo v zahraničí. Data je třeba posílat na e-mail Ládi Červinky (ladislav.cervinka@kaktusy.org), který bude data shromažďovat, třídit a umisťovat na www.zahradycz.cz/kkweb.

Jak jistě víte, ve sbírkách se u našich rostlin na jmenovkách objevují různé zkratky a čísla. Jedná se o takzvané akronymy, tj. zkratky jmen sběratelů, kteří své přebytky nebo nálezy evidují pod svými polními nebo lépe řečeno studijními čísly. Pod tímto číslem lze dohledat další informace, které se prostě na jmenovku nevejdou. Takže například u polního čísla SB 1333 můžeme zjistit, že sběratel se jmenuje Steven (Steve) Brack (NM, USA), jedná se o druh Echinofossulocactus multicostatus f. zacatecasensis a rostliny našel v Mexiku, ve státu Chihuahua (Hidalgo de Parral).

Tyto informace lze velmi snadno najít (mimo jiné) i na netu: cludwigfr.dyndns.org/, kde je možnost dokonce přepnout do české verze.

Protože s rozvojem cestovatelských možností u nás se také zmnožila řada nabízených položek, ve kterých se už pomalu ale jistě ztrácí přehled, rozhodli jsme se vypracovat kartotéku naplněnou údaji – viz vzorek dole.

Naše kartotéka by měla přinášet informace o nositelech akronymů, tj. jeho podobu, věk a dalších pár údajů, jak je vidět ze vzorku níže:


JO: Josef Odehnal


Narozen: 1938, Československo

Navštívené oblasti: Mexiko, USA, Austrálie, Bolívie, Argentina… (zejm. jsou li oblasti uvedeny v seznamu polních čísel)

Feld numer: JO do roku 2011 (po rozkliknutí se otevře soubor, pokud někdo svůj seznam tají, není nutné uvádět, nebo stačí uvést jen ta čísla, která běhají v komerčních nabídkách…).

Web: (pokud je) http://odehnal.ic.cz/

Kontakt: odehnal0338(zav)seznam.cz


Vřelé díky za jakoukoliv pomoc – Láďa Červinka a Pavel Pavlíček
 

zpět

Kontakt pro zasílání údajů:
Ladislav Červinka
E-mail: ladislav.cervinka@kaktusy.org
www.zahradycz.cz/kkweb

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630