Zimovzdorné kaktusy u Nechranické přehrady

Před pár lety jsem začal intenzivněji užívat chatu na Nechranicích. Brzy jsem si uvědomil, že vybudovat běžnou skalku nebude jen tak. Příliš slunce a příliš sucho, to byl základní problém. Řešení na štěstí rostlo již přes dvacet let na špičce skály, můj otec tam kdysi vysadil pár opuncií.

Echinocereus viridiflorus DJF 931.1

V knížce o skalničkách jsem se dočetl o kaktusech, které by měly přežívat i v našem klimatu. Obrátil jsem se na Libora Kunteho, kterému tímto ještě znovu musím poděkovat. On mi dal první rostlinky, rady, postřehy a kontakty. Také jsem mu slíbil, že o svém „kaktusaření“ napíši článek. Těmito řádky plním téměř pět let starý slib.

Coryphantha vivipara

Tephrocactus sp., původ J. Bušek

V létě 2007 jsem vybudoval první záhon pro kaktusy a sukulenty, od té doby buduji a přebudovávám další a další.

Opuntia sp.

Nejprve jsem se soustředil na získávání opuncií, postupně přibyly díky výhradám mé manželky i kulovité kaktusy. Opuncie postupně rozptyluji do volného terénu na hranice pozemku.

Opuntia sp.

Opuntia sp.

Opuntia sp.

Opuntia sp.

Pro zimní ochranu používám vyřazená autoskla, která mají výhodu v oblém tvaru a relativní nerozbitnosti.

Zimní ochrana

Agave

Ve volné kultuře mi přežívají i agáve a různé druhy juk, hrdý jsem na Hesperaloe, která by asi neměla vydržet, ale docela slušně mi již čtyři roky prosperuje.

Sukulentní skalka

V současné době u mne na skále roste poměrně dost druhů kaktusů v podstatě asi ze všech rodů, o nichž je uváděna v literatuře zimovzdornost. Přikládám pár amatérských dokumentačních fotek.

Echinocereus triglochidiatus

Toto je stav nejstaršího záhonu v červnu 2011

PaedDr. Miroslav Řebíček
 

zpět