Listopad 2011 ve sbírce u Pavlíčků

Včera se nadzdvihla poklička inverze a rozsvítilo se slunce tak, že teplota ve skleníku dosahovala ke třicítce. K mému údivu také krásně rozkvetla Leuchtenbergia principis. Nikdy mi v této pozdní době nekvetla, tak jsem si jí rychle vyfotil. Fotečka se ale nepovedla, proto si beru ze svého archivu obrázek náhradní. A chci toho využít k otázce, směřované ke zkušenějším pěstitelům. Co je třeba učinit pro to, aby konce bradavek nezasychaly? Co je třeba udělat pro to, aby kytky pravidelně a ochotně kvetly?  O rostlině je psáno i na stránce GALERIE KAKTUSŮ: http://www.cact.cz/galerie_test/galerie.htm,  ale nastíněný problém tam řešený není.

Leuchtenbergia principis

Na této stránce je možné k jednotlivým druhům doplňovat i další informace od zkušených kaktusářů. Je to úplně volné a jednoduché, do diskuze se dostane každý, a je třeba, aby se tam nepsaly nesouvisející hlouposti – což se také děje. Rubrika diskuze není určena pro dotazy – na ně nikdo z redakce neodpovídá, tedy pokud tak neučiní jiný čtenář.

Echinocereus v bílém

Počasí už dost často klesá pod nulu, jedno ráno mne zaujal echinocereus, který jsem jaksi nestihl uklidit, a takhle parádně se představil v novém šatu. Nyní už je v garáži, a je mu fajn.

Přeperavky v garáži

Možná někoho zarazí to, že je v garáži, je mu tam docela dobře, protože si tam dá do jara chrupku. A tenhle obrázek je také odpovědí na častou otázku návštěvníků „jejda, a kde to množství kaktusů máte přes zimu?“

„Trojka“

Za zimovištěm kaktusů je tzv. trojka, nejteplejší zasklené místo, kde teplota drží cca na 25 °C. Tam je má pracovna, zde se vysévá, jsou tu letošní semenáčky, v patře melokaktusy a diskokaktusy a také skupiny A. caput-medusae, jak semenáče,

Astrophytum caput-medusae

tak i dospělí roubovanci. Ty v průběhu zimy asi 3 – 4x zalévám, proto jsou stále silné a vzrůstné, bez povislých bradavek.

A.  caput-medusae - roubovaný semenáček

Také roubované semenáčky na Ferocactus glaucescens občas zaliji i přes zimu. Nato, že jsem je rouboval koncem září, vypadají moc hezky. Ale roubování není žádná legrace, semenáčkům je třeba uříznout hodně velká část „mrkve“ a používat se musí supertenké gumičky nastříhané z preservativu, a stejně se roubovanec všelijak kácí a odstřeluje.

Discocactus latispinus

Ve trojce zimuji i roubovance diskokaktusů. I ty sem tam v zimě zaliji, aby se podložka moc nevyčerpala. Na obrázku je D. latispinus.

Mediolobivia

Mediolobívie – některé z nich mají kůlovité až řepovité kořeny, ty si vyžadují hluboké květináčky. Zimovat je musíme dost chladně, a nebo pod sklem na světle, kde jim větší (díky slunci občasné) teplo neuškodí. Na obrázku je rostlina v hlubokém květináčku 5x5 cm, stěny květníku se začínají tlakem kořenů nadouvat, ale rostlinka sama by už více narůstat neměla.

Ariocarpus kotschoubeyanus

Abychom měli alespoň jeden kvítek nakonec – dokvétají ještě A. kotschoubeyanus, kytka na fotce odpovídá populaci u známého stolového kopce El Pilar, v Coahuila.

Nashledanou za měsíc – PP. 

Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

zpět