Pan Leo Gaj – několik slov a vzpomínek

Obr. 1:  V říjnu 2006 jsme se vyfotili u mého pařeniště

V mých článcích v internetových novinách se jméno pana Leo Gaje objevilo několikrát. Bohužel od středečního večera 19. října 2011 se bude jméno tohoto opavského kaktusáře, člověka – pro kterého kaktusy znamenaly mnoho a kterým zasvětil víc než půlku života –  vyslovovat jen v minulém čase. Tyto řádky nemají být ničím jiným než jen obyčejnými vzpomínkami a myšlenkami, které se mi honí hlavou pár hodin poté, kdy jsem se dozvěděl, že už můj kaktusářský učitel není. Vždy tuto moji poklonu přijímal s úsměvem, ale myslím, že ji slyšel rád. U něj jsem si v dubnu 1996 koupil svých prvních 6 rostlin, u něj jsem se dozvídal o pěstování kaktusů první zasvěcené informace. Nevím, jestli jsem tehdy tušil, že jsem poznal nejen svého učitele, ale hlavně kamaráda, pokud si toto označení můžu dovolit u člověka o generaci staršího než jsem já, a kterému jsem po celou dobu našeho kamarádství vykal.

Obr. 2:  A tentýž den v mém skleníku

Za těch patnáct let jsme spolu strávili mnoho hodin vyplněných čím jiným než naší společnou láskou – kaktusy. Před časem jsem chtěl pro Internetové noviny udělat takový medailónek, kde bych zmapoval průběh jeho kaktusářského života. Začátek kaktusaření, výsevy, roubování, cesty za kaktusy po naší republice i tehdejší NDR, touhy, přání. Bohužel, přestože jsme byli domluveni, na poslední chvíli couvl a z medailonu nic nebylo. Snad to byla zbytečná skromnost, snad něco jiného. Vždy kdykoli jsem jej navštívil byl v pohodě. Určitě měl taky problémy, ale nedával je najevo.

Obr. 3:  Sbírka pana Gaje – pěstoval všechno, ale…

Jen dvakrát jsem pana Gaje zažil v situaci, kdy měl slzy v očích. Poprvé to bylo v červenci 1997, kdy mu povodeň spláchla velkou část sbírky a zaplavila nejen zahradu, ale i suterén rodinného domku, který si koncem šedesátých let postavil. Nedlouho nato se ze ztráty velké části sbírky oklepal a začal budovat sbírku novou, přesto se často k povodni ve vzpomínkách vracel. Podruhé dal průchod slzám po úmrtí své maminky. Jinak vždy úsměv, optimismus, ochota. Byl rád, mohl-li se podělit o své přebytky a nikdy přitom nehleděl na korunu. Přijímal návštěvy, mnohokrát jej navštívili kaktusářské zájezdy nejen od nás, ale i z ciziny.

Obr. 4:  nejraději měl mamilárie…

Toto byl jeden Leo Gaj – ten, ke kterému jsem vzhlížel s obdivem a touhou jednou o kaktusech také tolik vědět. Ten druhý Leo Gaj byl ten, za kterým jsem jezdil posledního tři čtvrtě roku. Ač ho zdravotní problémy upoutaly na lůžko a zažíval mnoho bolesti a utrpení, přesto něco z předchozího optimismu v jeho očích zůstalo. Stále se na něco těšil. Když byl v nemocnici a poté v léčebně, těšil se domů. Když se mu toto splnilo, těšil se až dostane vozík a bude moci trávit čas venku u svých milovaných kaktusů, o které se mu během nemoci staral syn Kamil. Bylo fajn, že v nemoci na pana Gaje nezapomněli ani jeho kamarádi kaktusáři, často mi vyprávěl, kdo ho v minulém týdnu navštívil, ukazoval mi časopisy, které mu přivezl Jarek Vích. Stále se těšil až mu bude líp a bude moci zase vysévat a pikýrovat.

Obr. 5 a 6:  …a gymnocalycia

S těžkou nemocí a kumulujícími se zdravotními komplikacemi bojoval statečně, bohužel ten boj se nedal vyhrát. „Věděl jsem, že to není dobré, přesto se mi těžko zvyká na to, že už nejste, že už mě nepřivítáte smějícíma se očima a slovy ´tak co synku, jak je´. 

Znal jsem Vás jen něco přes patnáct roků, přesto jste pro mě znamenal hodně.
A budete mi chybět nejen u kaktusů. Moc Vám děkuji.


 Leo Gáj – In memoriam

Martin Chalupski
E-mail: m.chalupski.opava(zav)email.cz

 

zpět