Pěkné počasí jižní polokoule

Přítel Grzegorz Matuszewski mi chtěl ulehčit práci a tak tento příspěvek napsal jakous takous svou česko-polštinou – myslím, že je mu docela dobře rozumět, a tak text úmyslně ponechávám v původní verzi (pozn. red.).

Pred dvoma tydni vracilem se spolu s pratelem Darkiem s Chile. Melismy stesti, 2 dni pozde vybuchla sopka na jihu Chile, a letiste bylo uzavrene. Na zacatku na severu Chile, v Putre, ktere lezi ve vysce 3800 m zazilismy nocleh v jakem hostalu. Vecer był mozna ne teply, a taky ne zbyt studeny. Rano ale voda, ktera vecerem tekla v pramenu, jiz ne tekla, byla bila, a vzduch mel 10° pod nulou.

Rano, vysoko v horech naslismy peknou populace Neowerdermannia chilensis Backeberg. Rostly v sterbinach kolmych sopkovych skal spolu s cerveno kvetoucymi Oreocereus leucotrichus (Philippi) Wagenknecht.

Neowerdermannia chilensis, Putre, Chile

U oceanu bylo velmi dobre. Podarilo se nam najst novo popisane Eriosyce caligophila R. Pinto. Roste ve velmi nepristpnem terenu, kam mozna dojet jen terennym autem jake smy meli, a to Nissan Pickup NP300, ktery tam se menuje Nissan Navara. To auto bezpecne jelo po hodne naklonenych, kolmych, temer svislych cestickach. Jeste byloby lepsi, kedy by melo zakrytou a zaviranou nakladnou bednu (ne vim jak to u auta se menuje v cestine).

Stanoviste je na hrane plohej roviny, ktera spada do oceanu az 600 – 800 m. Je to zona mhly - zona de niebla. Kytky obycejne se kryji ve stinu kamenu, ve kterych rostou. Na stanovisti bylo znat cerstvo vybirane rostliny. Kazdy porusony kamen meni svoju barvu a barvu zemi na kterej lezel. Na severu Chile normalne ne prsi, a tak porusony povrch zemi zostaje vidny pres mnoho let.

Eriosyce caligophila R. Pinto

Stanoviste Eriosyce caligophila

Cesta, kterou smy prijeli, vedla dal dolu k mozi. Tak smy skusili jet dal. Velmi slusne spadala, a mestami pokryta byla dunami pisku. Nahle cesta skoncila a ne zostalo nic, jak se vratit. Jen melismy strach o te piskove duny na uzkej horskej ceste. Parkrat muselismy je skusit, a na konec se nam podarilo projet. Pokud bysmy meli jine auto, bysmy tam zostali dodnes.

Dalsa cesta byla uz velmi dobra. Jako novinare, domluvilismy se na nocleh v Observatorio de Paranal. Kazdy z nas dostal vynikajici osobnu komnatu ze sprhou, veceru a snidane. Je to najvetse evropske observatorium astronomicke. Je tam umestene 4 velke a 4 mensi teleskopy. V zapadajicim slonku melismy pekne pohledy, a mlada pruvodcini ukazovala nam vsechno co mozno bylo videt. Ztrata pol dnia stala za to.

Male teleskopy

Velke teleskopy

Velky teleskop od stredu

Vstupenka do Observatoria Paranal

U kopce Morro Copiapo hledalismy Thelocephala odieri (Salm-Dyck) Ritter, a to skutecne. Rostou v hnedym pisku mezi kameny. Nektere sou velke az 8 cm prumeru. Hlavne vybiraji kraj rovin, kam zacina teren prudko klesat k dolinam.

Thelocephala odieri, Morro Copiapo, Caldera, Chile

Podarilo se nam najst taky davno hledanou Thelocephala napina ssp. challensis I.Schaub & R.Keim. Rostou v Narodnim Parku Llanos de Challe na bilych flekach s kvarcoveho sterku. Na jednym kopecku naslismy jen jednou kytku, a vsude byli diry v zemi. Je mozne, rostliny byli vykopane botanikami, jen je taky mozne, udelali to guanaki, ktere tam maji jen kaktusy na jidlo. Rostliny fakt, maji velmi stavnate, velke repy. O kilometr dalsi bily flek byl velmi tvrdy, a tak tam kopat ne mohli. Naslismy tam hodne tych bilych rostlin, ktere se velmi spatne hledaji mezi bilym sterkem. Je jen skoda ze ne kvetli. Byla by to nadhera.
Same rostliny vypadaji jako Epithelantha v prirode.

Thelocephala napina ssp. challensis Llanos de Challe, Chile

U La Serena zmenili se pocasi a zacalo prsit. No ne byl to obycejny dest, jen velky lijak. Na druhy den v udoli Ovale videlismy stromecki vina ponozene v pulmetra vody.

Atacama pod vodou

Za den, dva, vsechno dokola bylo zelene. Ne slo poznat tych obycejne zltych hor.
Na konec v Santiagu de Chile spadl sneh, a v noci bylo -1°Celsja. V televiznych zpravach ukazali dalsi vybuchlou sopku blizko La Serena.

Cela cesta dopadla dobre, videlismy hodne velmi zajimavych rostlin, ale kvetli jen neoporterie. Po lijakach jake navedily Chile, za 2-3 mesice vsechno bude ve kvetu. Kazdemu preji vyjezd na ten cas, a nebude sklamany.

Grzegorz Matuszewski

PS: Docela velká škoda je, že jsme neměli informace, které jsme získali okamžitě po příjezdu. Čekal nás italsky Cactaceae @ Co. s popisem nových Thelocephala napina ssp. llanensis a Thelocephala napina ssp. pajonalensis. Je možné, že bychom je mohli najít, rostou totiž na trase naší cesty.

Text a foto Grzegorz Matuszewski
E-mail: grzegorz(at)kaktusymeksyku(dot)pl
http://www.kaktusymeksyku.pl/
 

zpět